Setkání Stretnutie otevře David Prachař jako „nepřítel žen“ Strindberg

Novinky | 23. května 2022

Do Zlína míří David Prachař. Oblíbený filmový a divadelní herec otevře 6. 6. v 19.00 s inscenací Manželská historie česko-slovenský divadelní festival Setkání Stretnutie v Městském divadle Zlín. Festival potrvá až do 11. 6.

„Město Zlín je přímo spojené s mými kořeny, otec se narodil v Malenovicích, maturoval ve Zlíně a jeho první angažmá bylo ve zlínském divadle. Děda pracoval u Bati a já si moc vážím toho, že budeme hrát v rámci festivalu Setkání Stretnutie,” říká Prachař. Za roli dramatika Augusta Strindberga, známého misogyna a „nepřítele žen“, získal Cenu divadelní kritiky 2021 za nejlepší mužský herecký výkon. Cenu divadelní kritiky přinesla Manželská historie i Emilovi Viklickému – za nejlepší hudbu k představení.

Prohlédněte si katalog festivalu!

Setkání Stretnutie každoročně nabízí divákům to nejlepší, se v uplynulém roce urodilo na divadelních prknech na obou stranách hranice. Po menší přestávce do Zlína zavítají například opět bratislavští Radošíni s novinkou Pán Strom, ale i Divadlo Jana Palárika v Trnave se sportovní komedií Futbal nebo Divadlo Andreja Bagára v Nitre s dokumentární restrospektivou Kutlochy.

Z tuzemské scény vybrala dramaturgie festivalu do hlavního programu inscenaci Vina? Dejvického divadla v režii Ivana Trojana, Doktorku Národního divadla Brno, v níž se v titulní roli představí Hana Tomáš Briešťanská, známá např. díky roli Dory Idesové v Žítkovských bohyních, Šikmý kostel ostravských Bezručů nebo Tři sestry Slováckého divadla UH.

Festival nezapomíná ani na dětské publikum, pro které chystá několik pohádek (např. Boj o oheň, Aby se děti divily, Co šeptají stromy).

Chybět nebudou ani oblíbené podvečerní koncerty na schodech (Horobijci, Eliška Lajdová a další) a v divadelním klubu Dílna (kapela herce Tomáše Davida Golden Delicious).

Golden Delicious

Součástí festivalu budou i oblíbené workshopy – například se spisovatelkou Karin Lednickou (9. 6. ve 14.30 v Dílně, vstup volný).

Festivalovou cenu Martina Porubjaka letos získá dramaturg, režisér a pedagog Miroslav Plešák In Memoriam.

Vstupenky už jsou v předprodeji. Abonenti mohou na nákup uplatnit bonusy z předplatenek.