Nadace Tomáše Bati ocenila zlínské herce

Novinky | 14. září 2022

V úterý 13. září se uskutečnila poslední letošní repríza inscenace Baťa III, kterou uvádíme v netradičním prostoru Památníku Tomáše Bati. Na zimu inscenaci „mrazíme“ a dalšího uvedení se dočká až v květnu 2023. Dočasné loučení se závěrečným dílem z trilogie o dynastii Baťů se neslo ve slavnostním duchu, během večera převzali herci i realizační tým od Nadace Tomáše Bati pamětní medaili.

Medaile byla poprvé v historii udělena v oblasti kultury a herci ji dostali za šíření baťovského odkazu a významný přínos v rámci kulturního dění ve Zlíně prostřednictvím inscenace Baťa III. Za Nadaci Tomáše Bati ocenění předávali Gabriela Končitíková a Jakub Malovaný.

„Oceňuji jedinečný přístup Dodo Gombára, kterému se podařilo vystihnout podstatu osobnosti Tomáše Bati juniora stejně autentickým způsobem, jako tomu bylo u jeho otce Tomáše Bati zakladatele. S Tomášem Baťou juniorem jsem dlouhé roky spolupracoval a musím se přiznat, že v některých momentech představení jsem měl pocit, jako bych jej viděl znovu. Měl opravdu výjimečně energickou povahu a jsem rád, že tuto energii představitel hlavní role dokázal navnímat a ztvárnit,“ uvedl Pavel Velev, ředitel Nadace Tomáše Bati.

Titulní roli Tomáše Bati juniora nastudoval Radovan Král, v dalších rolích se objevují Marie Vojtěchová, Pavel Vacek a Štěpán Princ. Autorem scénáře a režisérem inscenace je Dodo Gombár, který je mimo jiné podepsaný také pod titulem Baťa Tomáš, živý.

Městské divadlo Zlín se věnuje baťovskému tématu dlouhodobě. Po inscenaci Baťa Tomáš, živý, která měla premiéru v roce 2014 a vyprávěla o životě Tomáše Bati, zakladatele, na jevišti ožil v roce 2017 také příběh Jana Antonína Bati v inscenaci Já, Baťa. Tečkou za celou ságou je právě současný site-specific projekt Baťa III. Uveden byl při příležitosti oslav 700. výročí první zmínky o Zlíně.