MDZ A FBM SPOJENI V EGBDF

Novinky | 2. dubna 2024

Stoppard spojuje regionální kulturní instituce Filharmonii Bohuslava Martinů a Městské divadlo Zlín

Zlínské divadlo se hlásí ke svým rodákům v rámci titulů uváděných v rámci tzv. regionální dramaturgie. Tentokrát se vrací k jednomu ze světoobčanů. Ve Zlíně se po pár letech znovu objeví dílo zlínského rodáka Toma Stopparda. Stoppard spojuje pomyslně Zlín s Anglií, kde celý svůj tvůrčí život, po emigraci ze Zlína na počátku II. světové války, působí. A nyní spojí díky nevšednímu titulu, který vznikl v roce 1977 (ze spojení se slavným americkým hudebním skladatelem německého původu André Previnem), také divadlo a filharmonii.

Drama pro herce a orchestr EGBDF (Kdo se naladí na správnou notu) bude mít po dlouhých 27 let svou dvojitou českou premiéru právě ve Zlíně: 24. dubna 2024 v Kongresovém centru Zlín a 11. května 2024 ve Velkém sále Městského divadla Zlín.

Když Prévin oslovil Stopparda ke spolupráci, měl představu, že vznikne nějaká symfonická báseň se Stoppardovým textem. Ale to by pro vynalézavého autora nebyla výzva. Proto se rozhodl napsat zcela netradiční divadelní tvar, který neměl a doposud nemá obdoby. Originální divadelní hru, ve které je orchestr nejen hlavním tématem hry, ale do jisté míry i nedílnou dramatickou postavou. Nakonec vzniklo hudební drama pro herce a orchestr, v níž vedle sebe umístil do jednoho prostoru psychiatrické léčebny dva rozdílné pacienty: jednoho, který trpí schizofrenií a v rámci svých bludů je přesvědčen, že je dirigentem orchestru. Druhého, který je zdravý, ale pevně si trvá na svém protestu proti režimu, z takové blbu kritiky režimu bylo v rámci sovětské převýchovy nutno člověka “vyléčit”.

Stoppardova hra je vtipná, groteskní, se svérázným humorem, ale zároveň s jasným postojem zneužívání totalitní moci. Díky všem těmto okolnostem se v současné době stává hra opět výsostně aktuální. Stoppard se touto hrou v roce 1977 vyjádřil k osudu své rodné země: věnoval ji Vladimiru Bukovskému, jenž otevřeně pojmenovával zneužívání psychiatrie sovětskou mocí, a Viktoru Fajnbergovi, který se 25. srpna 1968 zúčastnil demonstrace na Rudém náměstí proti okupaci Československa.

Režisér a zároveň umělecký šéf Patrik Lančarič bude spolupracovat s Filharmonií Bohuslava Martinů vedenou dirigentem Jakubem Kleckerem. Ze zlínských herců se můžete těšit na Zdeňka Lambora, Pavla Vacka, Evu Daňkovou, Rostislava Marka a Jana Leflíka. Hostem v inscenaci bude nadaný mladý student Janáčkovy konzervatoře Ostrava Metoděj Návrat, který ztvární syna hlavního představitele.

EGBDF pouze 4x!

Premiéra v Kongresovém centru Zlín 24. 4. 2024 v 19.00, repríza 25. 4. v 19.00

Premiéra v Městském divadle Zlín 11. 5. 2024 v 19.00, repríza 18. 5. v 19.00