EGBDF (Kdo se naladí na správnou notu)

Tom Stoppard
režie: Patrik Lančarič
délka: 70 minut
dramaturgie: Vladimír Fekar
scéna: Michal Syrový
kostýmy: Michaela Semotánová
hudba: André Previn
překlad: Zuzana Josková
hudební nastudování: Jakub Klecker (dirigent)
kapela: hraje Filharmonie Bohuslava Martinů
pohybová spolupráce: Hana Achilles

Dva muži v psychiatrické léčebně. Ivanov je skutečný pacient, schizofrenik, kterému v hlavě zní orchestr. Je skálopevně přesvědčen, že je jeho dirigentem. Alexandr sem byl umístěn násilně pro své politické názory. Dva pacienti, dvě rozdílné reality. 

Alexandra navštěvuje lékař. Může být z psychiatrie propuštěn; stačí jen říct, že jeho kritika systému je důsledkem jeho chorého mozku. Jak se k tomu postaví Alexandrův syn Saša, který je vystavován manipulaci myšlení ze strany své učitelky? 

Hra je plná svérázného jazykového humoru, autorské hravosti a vtipu, ale zároveň jasně odsuzuje totalitní praktiky, které zbavují člověka jeho osobnosti a pevných postojů. Stoppard se touto hrou v roce 1977 vyjádřil k osudu své rodné země: věnoval ji dvěma odvážným disidentům Vladimíru Bukovskému, jenž otevřeně pojmenovával zneužívání psychiatrie sovětskou mocí, a Viktoru Fajnbergovi, který se 25. srpna 1968 účastnil demonstrace na Rudém náměstí proti okupaci Československa. 

Hudba amerického hudebního skladatele německého původu, čtyřnásobného držitele Oscara a desetinásobného držitele ceny Grammy Andrého Previna není ve hře v pravém slova smyslu scénickou hudbou, do jisté míry je jednající osobou.

Připravujeme nevšední, velmi hluboký divácký i posluchačský zážitek, který v současnosti nabývá na aktuálnosti. 

EGBDF (kdo se naladí na správnou notu) – vyberte si termín představení, který Vám vyhovuje

24. 4. 2024   Kongresové centrum Zlín
25. 4. 2024   Kongresové centrum Zlín

11. 5. 2024   Městské divadlo Zlín
18. 5. 2024   Městské divadlo Zlín

Obsazení

Alexandr

Ivanov

Doktor

Učitelka

Plukovník KGB

Syn