Baťovská trilogie se uzavře v Památníku

Novinky | 2. června 2022

Mimořádný projekt v mimořádném prostoru. Uzavíráme volnou trilogii o rodu Baťů. V Památníku Tomáše Bati bude mít v sobotu 11. června premiéru site specific projekt Baťa III. Inscenace je vrcholem divadelních oslav letošního 700. výročí první zmínky o městě Zlín.

Pusťte si reportáž ČT na téma Baťa III!

„Tomáš Baťa mladší, Tomík, Baťa třetí, syn slavného Tomáše Bati, zakladatele baťovského impéria, se jako osmnáctiletý kluk sklání nad otcovou rakví, která pomalu sestupuje do země, a tiše slibuje, že bude věrným, zodpovědným a pevným pokračovatelem jeho odkazu. V roce 1939 odjíždí před nacisty do Kanady, kde později řídí Bata Shoe Organization. V listopadu 1989 se vrací do Zlína a stává symbolem změny režimu,“ připomenula dramaturgyně Katarína Kašpárková Koišová.

Příběh Tomáše Bati zakladatele na zlínské jeviště přenesl Dodo Gombár v roce 2014 pod názvem Baťa Tomáš, živý. V titulní roli se představil Gustav Řezníček. Inscenaci zaznamenala Česká televize.

V roce 2017 na něj navázali Peter Pavlac s režisérem Patrikem Lančaričem – hlavní role Jana Antonína Bati v inscenaci Já, Baťa připadla Rostislavu Markovi. Baťa III příběh rodiny, která obouvala svět, uzavírá opět pod taktovkou Doda Gombára, s Radovanem Králem v hlavní roli. Dále diváci uvidí Marii Vojtěchovou, Pavla Vacka a Štěpána Prince.

Baťa III se bude hrát v omezeném počtu repríz a vždy jen pro 50 diváků. Sobotní premiéra i všechny červnové reprízy jsou vyprodané. Po divadelních prázdninách se Baťa III vrátí do Památníku zase v září.

Podívejte se na fotogalerii z otevřené zkoušky, která se konala v rámci off programu Zlín film festivalu: