Cenu Martina Porubjaka na festivalu Setkání Stretnutie obdržel Dodo Gombár

Uncategorized | 15. května 2024

Městské divadlo Zlín v úterý 14. května zahájilo 28. ročník česko-slovenského festivalu Setkání Stretnutie.U příležitosti slavnostního zahájení, po němž bezprostředně následovalo uvedení inscenace Filip Divadla Jána Palárika v Trnave, zlínští divadelníci udělili Cenu Martina Porubjaka: obdržel ji režisér, autor a pedagog Dodo Gombár.

„Dodo Gombárje příkladem zcela přirozeného neustálého propojování české a slovenské kultury. Čehož důkazem je i to, že je v obou zemích umělecky aktivní: jak ve svém rodném Slovensku, tak i v České republice, která se mu stala (troufáme si říci) druhým domovem,“ komentuje udělení ceny ředitelka Městského divadla Zlín Irena Pelková. 

Oceněný Dodo Gombár byl uměleckým šéfem ve Slovenském komorním divadle v Martině, ve Švandově divadle v Praze, ale i v našem Městském divadle Zlín. Absolvoval bratislavskou Vysokou školu múzických umení a nyní je pedagogem brněnské Janáčkovy akademie múzických umění. Svou tvorbou i pedagogickým směřováním v obou divadelních kulturách zanechává nepřehlédnutelnou a osobitou stopu.

Cena Martina Porubjaka nese jméno slovenského dramaturga, dramatika, scenáristy, překladatele, divadelního a filmového režiséra. Uděluje se za umělecký přínos česko-slovenským vztahům na zlínském festivalu Setkání Stretnutie od roku 2016. V minulosti ji obdrželi herci M. Huba a B. Polívka, herečky J. Oľhová a E. Vášáryová, režisér J. A. Pitínský nebo in memoriam herec M. Lasica či dramaturg a pedagog M. Plešák.

Festival Setkání Stretnutie potrvá do neděle 19. května. Jeho hlavním cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků, ukázat výsledky spolupráce a iniciovat dialog české a slovenské divadelní kultury.

Cena Martina Porubjaka

r. 2016 Martin HUBA
r. 2017 Boleslav POLÍVKA
r. 2018 – Emília VÁŠÁRYOVÁ
r. 2019 – Jan Antonín PITÍNSKÝ
r. 2020 – festival se nekonal
r. 2021 – Milan LASICA, in memoriam
r. 2022 – Miroslav PLEŠÁK, in memoriam
r. 2023 –  Jana OĽHOVÁ

____________________________________________________________

PR servis
Městské divadlo Zlín
MgA. Hana Vondrášková kontakt: 604 227 994, vondraskova@divadlozlin.cz, www.divadlozlin.cz