ARCHIVNÍ OKÉNKO: 24. května vzpomeneme 50. výročí úmrtí Jana Libíčka

Uncategorized | 22. května 2024

Dne 24. května si připomínáme 50. výročí úmrtí herce Jana Libíčka. Narodil se 28. září 1931 ve Zlíně do rodiny strojního zámečníka a technického úředníka Baťových závodů, proto zprvu Jan následoval otce a vyučil se jeho řemeslu, avšak již při studiu amatérsky hrál ve Studiu divadla pracujících. Po doplnění maturity nastoupil v roce 1952 na DAMU, ze které byl po dvou letech vyloučen. Vojenskou službu strávil v Armádním uměleckém souboru, odkud pokračoval do zájezdového Vesnického divadla.

Členem souboru gottwaldovského Divadla pracujících se stal v roce 1959 a za 4 roky obsáhl na dvacet hereckých úloh, mj. role dohazovače Kozelky ve Fidlovačce, rytíře Jana Falstaffa v představení Veselé windsorské paničky či hlavní role továrníka Zachara Bardina v Gorkého inscenaci Nepřátelé. Jeho další kroky směřovaly na pozvání Jana Grossmana do pražského Divadla Na zábradlí, kde se mu dostalo hereckých příležitostí zejména na poli absurdního dramatu včetně životní divadelní role otce Ubu z grotesky Král Ubu. V roce 1968 přešel do Městských divadel pražských, do svého rejstříku přidal další úlohy tradičního repertoáru a zůstal zde až do své předčasné smrti.

Značné oblibě diváků se těšil především díky filmovým a televizním rolím, kterých ztvárnil na osm desítek. Pro svůj specifický vzhled byl často obsazován do veseloher, opakovaně spolupracoval s předními režiséry komediálního žánru. Pod vedením Václava Vorlíčka se objevil ve snímcích Kdo chce zabít Jesii? (1960), „Pane, vy jste vdova!“ (1970), Dívka na koštěti (1971) či v pohádce Tři oříšky pro Popelku (1973). Nechyběl ani v úspěšných filmech Oldřicha Lipského Zabil jsem Einsteina, pánové (1969), „Čtyři vraždy stačí, drahoušku“ (1970) a Šest medvědů s Cibulkou (1972). Svou patrně nejznámější postavu zedníka Petrtýla pak ztvárnil v komedii Světáci (1969) od Zdeňka Podskalského. Herecky se podílel také na seriálech Hříšní lidé města pražského (1969), F. L. Věk (1971) a Byl jednou jeden dům (1974).

Jan Libíček zemřel náhle při natáčení filmu Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách ve věku 42 let.