Zveme na novou řadu scénických čtení

Novinky | 18. února 2020

Čtyři dramatické texty napsané na míru pro Městské divadlo Zlín se letos dočkají veřejné prezentace v různých netradičních prostorách ve Zlíně. Hry Simony Petrů, Vandy Zaplatílkové-Hutařové, Marka Horoščáka a Jaroslava Kovandy uvedeme ve spolupráci se studenty z JAMU oblíbenou formou scénického čtení.

Antigona na gymnáziu

Cyklus zahájí v úterý 25. února v 9.30 moderní variace antického mýtu Antigona a jiné hlasy v aule Gymnázia TGM. „Autorka hry Simona Petrů, která bude také mimořádným hostem premiéry, do hry obdivuhodně vnesla mnoho z rozčarování ze současného společenského dění, přičemž zachovává základní půdorys a motivy antické Antigony,“ prozradil dramaturg MDZ Vladimír Fekar.

V roli Antigony se představíKateřina Liďáková, dále hrají Marie Vančurová, Pavel Vacek, Marek Příkazký, Tamara Kotrbová a Jana Tomečková. Režie Ján Tomandl.

Lidakova

Krajina snů aneb Možná přijde i Jiřina v domově pro seniory

Hořká komedie brněnského dramatika Marka Horoščáka, která byla napsána z popudu dramaturgie Městského divadla Zlín, si odbude českou premiéru formou scénického čtení 19. března ve 14.30 v Domově pro seniory Burešov. Důležitými postavami příběhu jsou rodiče v důchodu (Pavel Leicman, Jana Tomečková), ale nejen oni, i generace jejich dětí, novináři… Hra pojednává mimo jiné o problémech v komunikaci mezilidské i mediální.

Marek Horoščák byl dramaturgem České televize, v současné době působí jako pedagog JAMU a dramaturg Českého rozhlasu Brno. Je autorem mnoha rozhlasových a dramatických textů (Mein Faust, Trakl, Vařený hlavy a další). Na premiéře bude naším hostem.

Režie Petr Smyczek.

tomeckova

leicman

Legenda o Svedrupovi v divadelní montovně

Díky scénickým čtením můžete poznat zlínského básníka, prozaika a malíře Jaroslava Kovandu také jako dramatika. Revuální hru Legenda o Svedrupovi, která vychází z motivů jeho prozaických textů, uvedeme formou scénického čtení ve středu 15. dubna v 19.00 v montovně. Tento prostor tak zažije divadelní premiéru. Čtení vzniká ve spolupráci se spolkem Letná žije!, protože osudy strýce Svedrupa jsou s touto městskou čtvrtí spjaty. Režie student JAMU Marek David. Jaroslav Kovanda bude naším hostem.

 

Záverečné scénické čtení je naplánováno na říjen.

Scénická čtení budou zdarma přístupná i veřejnosti.