Zveme k poslechu další rozhlasové hry Veliký mág

Novinky | 7. prosince 2020

Divadelní hra Veliký mág stojí v díle Viktora Dyka často ve stínu populární novely Krysař, dramatu Zmoudření Dona Quijota nebo básnické sbírky Devátá vlna, ale neprávem. Podobenství o romantické touze po absolutní kráse a lásce, které jsou v kontrastu s přízemním egoismem a honbou za bohatstvím, je malým literárním pokladem. V podání herců Městského divadla Zlín a v režii Patrika Lančariče se nyní proměnilo v rozhlasovou hru s temně groteskní atmosférou. Posluchačům ji Městské divadlo Zlín nabídne na pokračování v rámci podcastu Hladový Kašpárek, v rubrice Pondělní špíl, od pondělí 7. prosince.

Pusťte si 1. část Velikého mága kdykoliv a kdekoliv!

„Je to divadelní specialita. Ten text má více než sto let a přitom byl inscenován jen dvakrát, naposledy před mnoha lety,“ říká umělecký šéf divadla Patrik Lančarič, který je v posledních letech jeden z nejoceňovanějších režisérů rozhlasových her na Slovensku. „Že na tento žánr dojde i ve zlínském divadle, to jsem ale netušil,“ směje se. Veliký mág není první audiohrou, pod kterou je jako kmenový zlínský režisér podepsán – před nedávnem MDZ zveřejnilo na svém Soundcloud profilu rozhlasové drama Uražení. Bělo(R)usko a Bílou nemoc Karla Čapka.

Velikého mága „objevila“ dramaturgyně MDZ Katarína Kašpárková Koišová: „Narazila jsem na něho dá se říci náhodou. O hře jsem věděla, ale nikdy jsem se s ní blíže neseznámila. Až teď. Je pro mě objevem. Fascinující je, jak je pořád živá. Navíc fantaskností a tajemným magičnem je nanejvýš vhodná k poslechu v předvánoční čas.“

„Příběh Velikého mága mě úplně uchvátil. Hned z něj na mě dýchla temně komická atmosféra filmů Tima Burtona. Nahrávání nás všechny velice baví a jsme zvědaví na odezvu,“ těší se Patrik Lančarič.

V hlavních rolích posluchači poznají Zdeňka Lambora, Luďka Randára, Pavla Vacka, Lucii Rybnikářovou, Helenu Čermákovou a další zlínské herce.

Veliký mág bude rozdělen stejně jako Bílá nemoc na čtyři části. Na www.hladovykasparek.com, Soundcloudu Městského divadla Zlín a oblíbených podcastových platformách (iTunes, Spotify, cekepodcasty.cz, Audiolibrix apod.) se nový díl objeví každé prosincové pondělí.