Zemřela Eva Matalová, herecká legenda Městského divadla Zlín

Novinky | 29. prosince 2022

Eva Matalová, herecká legenda Městského divadla Zlín, odešla ve čtvrtek 29. prosince ve věku nedožitých devadesáti let.

Absolventka JAMU svůj talent prokázala ještě za studií, když ještě coby studentka účinkovala v Beskydském divadle v Novém Jičíně. Roky 1953 až 1955 zasvětila Slováckému divadlu v Uherském Hradišti, ovšem hlavní část své profesní kariéry spojila s Městským divadlem Zlín, kde působila v angažmá v letech 1955 až 1987 a 1997 až 2002. V mezidobí byla také členkou Horáckého divadla v Jihlavě, kde zároveň vyučovala na místní Lidové škole umění a spolupracovala s ochotnickým souborem.

Eva Matalová vytvořila za svou kariéru úctyhodných 220 rolí, z toho 174 připadlo na zlínskou éru. Její první rolí v tehdejším Divadle pracujících Gottwaldov byla Julka Kolářová v inscenaci hry Miroslava Stehlíka Vysoké letní nebe. Hrála ještě po boku Gustava Opočenského, Jana Libíčka, Otakara Moučky, později Stanislava Třísky, Lubora Tokoše, Jana Honsy a dalších. Díky své spontánnosti, neokázalosti a nepatetickému hereckému projevu dokázala zaujmout v postavách dobrosrdečných, přímých, bodrých, obyčejných žen.

Mezi významné role patří bezesporu její titulní role v inscenaci Dům Bernardy Alby z roku 1986.

V témže roce autorsky připravila ke 40. výročí divadla klubový pořad Berte nás jako baladu, v němž se v písních a vzpomínkách vracela se svými kolegy k zážitkům ze zlínského divadelního angažmá. Byla v dobrém slova smyslu neokázalou týmovou hráčkou, žila souborovým duchem divadla. Svou otevřeností a sdílností si získala srdce mnohých. Ráda se o své zkušenosti a zážitky podělila s kolegy i přáteli. V časech výročí divadla bývala Eva Matalová vždy živou kronikou fungování Městského divadla Zlín. Stala se mimo jiné kmotrou knihy k výročí 70. let Městského divadla Zlín.

Eva Matalová vstupovala na divadelní prkna až do vysokého věku. Hostovala v Národním divadle v Brně, v Uherském Hradišti, ale i ve Zlíně. Díky dlouhému angažmá a kontaktu s divadlem figurovala například v obou nastudováních Maryši (v roce 1971 coby Strouhalka, v roce 2008 co Stařenka), nebo v obou nastudováních Kočičí hry (v roce 2011 Adelaida, v roce 1973 v roli Myšky). Její poslední a nezapomenutelnou rolí byla v Městském divadle Zlín legendární postava Irmy Gabrhelové v inscenaci Žítkovské bohyně v režii Doda Gombára (premiéra 2014).

Ačkoliv se v posledních letech uchýlila do ústraní, dění v divadle neustále sledovala a do posledních dnů mu fandila.

S Evou Matalovou se rozloučíme v obřadní síni zlínského krematoria ve středu 4. ledna 2023 ve 13 hodin.