Zemřela Dana Klášterecká-Hradiláková

Novinky | 20. listopadu 2023

V požehnaném věku 94 let nás 12. listopadu opustila někdejší kmenová herečka a stále nám věrná milovnice Městského divadla Zlín Dana Klášterecká-Hradiláková.

Její prvním angažmá bylo ve Svobodném divadle v Brně, kam nastoupila jako elév. Poté na skok zakotvila v Klicperově divadle v Hradci Králové, několik sezon strávila v Krajském oblastním divadle v Trutnově. Osudovým se jí stalo Divadlo pracujících v Gottwaldově, kterému se upsala v roce 1958 (její první rolí byla Checca v Poprasku na laguně). Byla mu věrná až do konce své divadelní kariéry v roce 1986.

Dana Klášterecká-Hradiláková vytvořila v našem divadle úctyhodných 110 rolí. Vynikla například jako Puk ve Snu noci svatojánské (1959), Liza Doolitleová v Pygmalionu (1961), Helena v R.U.R. (1964) Ismena v Antigoně (1970), Gizela v Kočičí hře (1973), Dolly Hammová v Sestupu Orfeově (1978), ale i dalších rolích.

Puk ve Snu noci svatojánské
Liza Doolittleová v Pygmalionu
Ismena v Antigoně
Gizela v Kočičí hře

Prostřednictvím své věrné kamarádky a kolegyně Jany Tomečkové se neustále zajímala o dění ve svém zlínském divadle, i v pozdním věku měla ve svém kalendáři jako tradiční událost náš festival Setkání Stretnutie, kde se plně zapojovala do reflexe divadelního dění.

Jana Tomečková vzpomíná na Danu Kláštereckou takto: „Danuška byla do poslední chvíle vášnivá čtenářka. Vozila jsem jí do Prahy programy všech našich inscenací a velmi pečlivě si je pročítala. Stále s láskou a vášní naše divadlo sledovala.“

Jejího talentu si všimli i filmaři, televizní štáby a dabingová studia, připomeňme role v seriálech Největší z pierotů, Doktoři z Počátků, Případ pro excorcistu a další.  

S Danuškou, jak jsme jí důvěrně říkali, přicházel na festivalech do divadla vždy bezstarostný a upřímný úsměv a radost ze setkání.

Je nám ctí, že byla tolik let součástí našeho divadla.