Vlastníci zasednou na zlínském jevišti

Novinky | 4. února 2022

V sobotu 5. února se ve Velkém sále Městského divadla Zlín uskuteční důležitá schůze. SPOLEČENSTVO VLASTNÍKŮ zasedne pod režijní taktovkou uměleckého šéfa Patrika Lančariče v monumentální scéně Pavla Boráka a v kostýmech Jaroslava Máčala. Známá komedie je pátou premiérou ve Velkém sále v 76. sezóně zlínského divadla.

„V této současné, úspěšné komedii sledujeme na půdorysu jedné schůze podobenství celé společnosti,“ říká k inscenaci její dramaturgyně Katarína Kašpárková Koišová.

Na programu toho mají vlastníci celkem hodně. Střecha je totiž v havarijním stavu. Je potřeba udělat nové plynové rozvody a zřídit výtah. Jenže jak to udělat, když ve fondu oprav je pouhých sto padesát tisíc?

V rolích obyvatel jednoho domu diváci uvidí Petru Královou, Marka Příkazkého, Zdeňka Julinu, Helenu Čermákovou, Evu Daňkovou, Gustava Řezníčka, Zdeňka Lambora, Jana Leflíka a další.

„V principu se ta hra inscenuje v komorních prostorech, v malých divadlech. Postavená je na blízkém kontaktu herce s divákem. My jsme se pokusili Vlastníky dostat na naše velké jeviště. V tom je základní posun. Z toho vychází i náš inscenační klíč,“ komentuje zlínské Vlastníky jejich režisér Patrik Lančarič.

Společenstvo vlastníků Jiří Havelka napsal původně pro Divadlo VOSTO5. V roce 2019 byla hra zfilmovaná (v režii samotného autora). Z deseti nominací na Českého lva proměnila tři – mimo jiné i tu za nejlepší scénář.