Vizuál 78. sezony

Novinky | 27. listopadu 2023

K dnešnímu dni máme v divadle za sebou tři velké premiéry na hlavní scéně, čímž se 78. sezona dostává do své pomyslné poloviny. Rozhodli jsme se proto představit veřejnosti kompletní kolekci divadelních plakátů pro inscenace na Velkém sále.

Autory vizuálu jsou grafik Michal Malina a fotograf Marek Malůšek, kteří s námi spolupracují již několik let.

„Vizuály inscenací spojuje nepřehlédnutelný grafický vstup, který v podobě základních geometrických tvarů naznačuje podoby vztahů hlavních postav jednotlivých inscenací. Tyto defekty, které doplňují a současně nabourávají fotografie či přímo figury, mají na diváka působit zneklidňujícím dojmem, klást mu otázky a být podnětem k hlubším úvahám,“ komentuje princip grafik Michal Malina.

Vyhodnocení a výsledná volba konkrétních geometrických tvarů, jejich symbolika s ohledem na různé parametry sociálních situací a vztahů mezi postavami, byla navržena s pomocí umělé inteligence. Samotné geometrické tvary se také v podobě piktogramů stávají symboly jednotlivých dramatizací.


Užité fotografie zachycují tváře herců obsazených do hlavních nebo významných rolí. „Při volbě stylizace a řešení fotografií jsme si nekladli za cíl vycházet z konkrétní scénografie a kostýmů. Plakáty tak tvoří svébytné dílo, které volně ilustruje jednotlivé inscenace. Portréty doplňuje pozadí, které má u diváka evokovat pocit struktury konkrétního prostředí. U každého titulu jsme pracovali se specifickým způsobem osvětlení a výslednou atmosféru jsme prohloubili i barevným řešením,“ přibližuje postup fotograf Marek Malůšek.

Návrh koncepce: Marek Malůšek a Michal Malina
Fotografie: Marek Malůšek
Grafické typografické řešení: Michal Malina
Styling, kostýmy, rekvizity: Zdeněk Nedorost, Zdeněk Eliáš