Vitamín D aneb Divadla spolu! Hlasujte pro své favority!

Novinky | 10. května 2021

Tři dny a tři noci společné práce, na které se podílí celý divadelní provoz. Městské divadlo Zlín a dalších dvanáct divadel z nejrůznějších koutů celé republiky se spojilo v unikátním projektu VITAMÍN D ANEB DIVADLA SPOLU, který v této fázi zapojuje i diváky. Jde o kreativní výzvu – každý divadelní soubor během pouhých 72 hodin vytvořil a natočil inscenaci na jedno společné téma, které se dozvěděl na poslední chvíli. Bylo jím přísloví „Nestačí, když umíš jezdit, musíš také umět padat“. Na výsledky adrenalinového maratonu se můžete podívat na YouTube kanálu Vitamín D nebo v události na Facebooku. Spuštěno je i divácké hlasování (v obou případech stačí dát pod video konkrétního divadla lajk, hlasy se pak sečtou). Hlasovat můžete do 19. května. Projekt v českém divadelním prostoru nemá obdoby.

Pusťte si videopozvánku!

„Pocit vzájemné soudržnosti a podpory je přesně tím vitamínem, který v dnešní době všichni potřebujeme. Věříme, že podobně to budou vnímat i diváci. Chceme vyslat jasnou informaci, že jsme tady, že pracujeme, a pusťte je na nás – resp. otevřete divadla, jejichž návštěva je v porovnání s ostatními aktivitami velmi bezpečná – jak dokazují nejen německé studie. A přestože nám primárně nejde o to, abychom mezi sebou soutěžili, budeme moc rádi, když se diváci zapojí do hlasování o tom, která inscenace je nejvíce zaujala,“ řekl ředitel Městského divadla Zlín Petr Michálek.

Pravidla byly přesně dána, aby byly podmínky co nejspravedlivější: Nevyrábíme filmy, ale záznamy divadelních inscenací. Proto jsou zakázány veškeré filmové a televizní efekty, natáčet se musí jen na jevišti nebo zkušebně a snímat se může maximálně na dvě kamery. Omezena je také délka výsledného filmu – musí být v rozmezí 10–15 minut. Umělecké ztvárnění zadaného přísloví a volba žánru jsou zcela svobodné.

V Městském divadle Zlín záznam vznikal ve dnech 23. – 25. dubna a výzvu účinkovat v něm přijali Eva Daňková, Petra Králová, Kateřina Liďáková, Pavel Vacek, Marek Příkazký a Štěpán Princ. „O podobné akce nebyla nouze na JAMU a občas vznikaly přes víkend velké „skvosty“. A stejně jako teď, rodily se takové projekty z přetlaku a potřeby tvořit a na to se moc těším,“ svěřil se Marek Příkazký.

Nápad se zrodil v libereckém Divadle F. X. Šaldy a nakonec se k projektu připojilo těchto třináct divadel: Divadlo A. Dvořáka Příbram, Divadlo F. X. Šaldy Liberec, Divadlo J. K. Tyla v Plzni, Divadlo loutek Ostrava, Divadlo Mír Ostrava, Klicperovo divadlo Hradec Králové, Městské divadlo Kladno, Městské divadlo Mladá Boleslav, Městské divadlo v Mostě, Městské divadlo Zlín, Naivní divadlo Liberec, Východočeské divadlo Pardubice a Západočeské divadlo v Chebu společně s činohrou Karlovarského městského divadla.

Záznamy všech inscenací budou na internetu k vidění nejméně deset dnů od premiéry 9. května, aby diváci měli dost prostoru vše zhlédnout a hlasovat.

Více o projektu najdete tady.