Ve Zlíně rozkvete Albion

Novinky | 19. října 2022

„Ve zpustlé zahradě na anglickém venkově. V domě, jenž býval domovem.

 Jedna žena hledá semínka naděje.”

Městské divadlo Zlín uvede českou premiéru hry Mike Bartletta – Albion. Divadlo tak pokračuje v jedné ze svých výrazných dramaturgických linií, ve které se zaměřuje na uvádění nových textů, překladů či adaptací. Dříve v rámci této linie v české premiéře uvedlo např. hry Moskyti (Lucy Kirkwoodová, režie: Petr Štindl), Glorie (Branden Jacobs-Jenkins, režie: Patrik Lančarič), Mary Page Marlowe (Tracy Letts, režie: Janusz Klimsza) a další.

„Silný příběh a tematická mnohovrstevnatost. To je to, co mě na Albionu přitahuje. Albion je jednou z těch her, která na půdorysu rodinného dramatu vypovídá o stavu současného světa”, říká dramaturgyně Katarína Kašpárková Koišová.

Albion vypráví příběh Audrey Waltersové, majitelky lukrativního londýnského obchodu, která se rozhodne opustit velkoměstský život úspěšné podnikatelky a přestěhovat se do domu svého dětství, na venkov. Splnit si sen a vrátit zahradě, která k domu náleží a jež byla svého času velmi slavná, původní podobu. Zachovat tak kus historie pro nás, pro všechny, bez ohledu na své nejbližší, na život vesnice. Z nostalgie po starých dobrých časech se pouští do svého životního projektu. Aby bylo vše jako dřív. Protože tehdy byl podle ní svět ještě v pořádku.

Režisér zlínské inscenace a současně umělecký šéf divadla Patrik Lančarič o svém setkáním s hrou říká: „Vďaka tejto hre môžem na javisku povedať čosi, čo vnímam dosť intenzívne už dávnejšie. Berlínsky múr ako symbol rozdeleného sveta síce padol, ale začali nám rásť múry v hlavách. To má za následok rozdelenie (atomizovanie) spoločnosti. Tie múry nás oddeľujú a odďaľujú. Musíme sa učiť spolu rozprávať. Človek, ktorý toho schopný nie je, ostane sám… hoci aj uprostred najbližšej rodiny. Myslím, že to isté platí aj o krajinách.”

A není to jen příběh Audrey a její rodiny, ale i příběh jedné impozantní zahrady, která pod rukama hlavní hrdinky kvete a ožívá a která zaplňuje prostor barvami a vůní. Zahrada s příznačným názvem Albion jakoby žila vlastním životem. Scénografovi Pavlu Borákovi se podařilo tento život, tento druh krásy, ve všech jeho podobách a kvalitách přenést na zlínské jeviště. Atmosféru inscenace výborně dotváří kostýmy Markéty Sládečkové.

Silný příběh většinou předpokládá i kvalitní herecké výkony: v hlavní roli Audrey se představí Eva Daňková. V ostatních rolích se diváci mohou těšit například na Martu Bačíkovou, Gustava Řezníčka, Markétu Holcmanovou a další. Poprvé se na zlínském jevišti představí hostující herečka, čerstvá absolventka pražské DAMU, Anna Randárová, a to po boku svého otce Luďka Randára.

Mike Bartlett je současný britský dramatik a scenárista, držitel mnoha prestižních ocenění. Je považován za stále stoupající hvězdu britského divadla. Jeho hru Albion uvedlo londýnské Almedia Theatre (2017).

————————————

Mike Bartlett: ALBION

česká premiéra: 22. října 2022 ve Velkém sále MDZ

režie: Patrik Lančarič

překlad: Pavel Dominik

dramaturgie: Katarína Kašpárková Koišová

scéna: Pavel Borák

kostýmy: Markéta Sládečková

hudba: Branislav Biznár, Dušan Lančarič

choreografie: Hana Achilles

hrají: Eva Daňková, Markéta Holcmanová, Marta Bačíková, Helena Čermáková, Anna Randárová j. h., Nikola Zavřelová, Gustav Řezníček, Luděk Randár, Pavel Leicman, Štěpán Princ, Jan Leflík