Trnky a hvězdy rozzáří poprvé zlínské jeviště

Novinky | 24. listopadu 2021

Snad nejdéle očekávanou premiéru v historii čeká v sobotu 27. listopadu Městské divadlo Zlín. Zkoušení inscenace Trnky a hvězdy, ságu rodu Jelínků, neustále přerušovala pandemie covidu, až ji museli zlínští dvakrát odložit. Režisér Petr Štindl tak konečně může publiku představit hru, kterou napsal Martin Františák.

Jedno město, jeden podnik, jedna rodina. Pod vizovickými hvězdami se rodí příběh jednoho slavného moku, který dobývá svět. Slivovice – domácí i světová. A s ní spojen i osud rodiny palírníků Jelínků, ve kterém se jako na průzračně čisté hladině odráží celé dvacáté století. 

„Dramaturgie zlínského divadla se již dlouhá léta obrací k regionálním tématům – série o klanu Baťových, Žítkovské bohyně či Osobní poplach. Na repertoár divadla tak přibude další titul mapující důležitou kapitolu z dějin Vizovic. Inscenace však nebude dokumentem, ale svébytným autorským pohledem na to, co k našemu kraji nerozlučně patří,“ říká dramaturgyně divadla Katarína Kašpárková Koišová.

V dramatickém příběhu plném emocí, rozmachu, celosvětového úspěchu, ale i utrpení a osobních ztrát se představí v rolích bratrů Vladimíra a Rudolfa Jelínkových Marek Příkazký a Zdeněk Lambor, roli jejich otce Zikmunda Jelínka, zakladatele palírny, ztvární Radoslav Šopík.

„Každá z těch hlavních postav má momenty, kdy mě velmi baví a je mi sympatická a rozumím jí, a za chvíli je naopak zase málem hodna zavržení. Hlavní hrdina v klasickém slova smyslu tu ovšem není. Je tu snad kolektivní hlavní hrdina. Vizovjané,“ říká k inscenaci režisér Petr Štindl.

Na scéně z dílny Petra B. Nováka se v kostýmech podle návrhu Lucie Halgašové objeví téměř kompletní umělecký soubor zlínského divadla.

Vstupenky můžete rezervovat tady.