Tři mušketýři ve Zlíně: klasika v komediálním hávu

Novinky | 18. dubna 2024

Poslední premiérou v rámci sezóny 2023/2024 Městského divadla Zlín bude světová klasika z pera Alexandera Dumase Tři mušketýři v nové komediální adaptaci současného amerického dramatika Kena Ludwiga, jehož titul Baskerville: Záhada Sherlocka Holmese se těšil ve Zlíně velké divácké oblibě. Režie se ujal Vladislav Kracík, umělecký šéf olomouckého divadla Tramtarie, kterému zlínské jeviště není cizí. Režíroval zde v minulosti například Povídky z jedné a druhé kapsy a pohádku Pipi Dlouhá punčocha. Premiéra se uskuteční v sobotu 20. dubna v 19 hodin ve Velkém sále. Diváci se mohou těšit na akční podívanou prodchnutou šermířskými souboji, jevištními triky a neutichajícím smyslem pro čest a spravedlnost.

Ocitáme se ve Francii v době panování Ludvíka XIII. Do Paříže přijíždí mladý dʼArtagnan a uchází se o členství ve sboru královských mušketýrů. Má to však jeden háček: musí do velkoměsta doprovodit i svou mladší sestru Sabine. Osudovým se mu stává setkání s Athosem, Porthosem a Aramisem. Jen díky pevnému přátelství jsou schopni odolat a zabránit všem intrikám kardinála Richelieua a krásné Milady. Šermířské souboje na život a na smrt a dojemná, upřímná láska dʼArtagnana ke krásné Constance Bonacieux. To jsou základní ingredience jednoho z nejslavnějších příběhů.

Co dělá z Dumasových Tří mušketýrů dílo, ke kterému se opakovaně divadelní, filmový i televizní tvůrci vracejí? “Tři mušketýři obsahují obrovskou radost a chuť do života. On Dumas sám byl velkým bohémem, možná jedním z největších v dějinách, a zřejmě tato jeho schopnost užívat si každou vteřinu na sto deset procent, ať to stojí co to stojí, se otiskla do jeho díla. Athos, Porthos, Aramis i d’Artagnan žijí každý den tak, jako by byl posledním dnem jejich života. A tak naplno jedí, pijí, milují, radují se… A tohle si myslím, že je inspirující v každé době!přibližuje svůj pohled na známé dílo režisér Vladislav Kracík. Ten se rozhodl poctít klasické dílo a při inscenování se tedy nesnažil o přenos příběhu do současnosti. I díky tomu se diváci můžou těšit na šermířské souboje a odkazy na dobové kostýmy. Nicméně při úvaze nad poselstvím tohoto nesmrtelného příběhu se společně s inscenačním týmem rozhodl akcentovat dobový kult mužské síly a fyzické zdatnosti, rovněž tak smyslu pro spravedlnost,  čest a fair-play. V dobré víře, že tyto hodnoty rezonují dodnes.

Scéna Hynka Petrželky, která představuje dobovou tělocvičnu plnu sportovního náčiní v jednom z obrazů připomene, že Olympjské hry 2024 se odehrají v rodné zemi Tří mušketýrů, v Paříži. Kostýmní výtvarnice Markéta Rosendorfová se držela taky dobových konvencí, nicméně své kostýmy opatřila detaily s odkazem na sportovní oblečení.

Ke spolupráci na soubojích byl přizván Daniel Bodlák, úspěšný kaskadér a choreograf bojových scén se zkušenostmi z velkých hollywoodských produkcí. Ten o tom, jak se mu spolupracovalo se zlínským hereckým souborem, říká: Skvěle. Vždy ocením snahu, invenci, zájem. Ten zájem je strašně důležitý. Oni sami mi říkali, že je to pro ně výzva, a i když se jim to zdá náročné, tak si právě chtějí dokázat to, že to zvládnou. Ale já vím, kde mají herci hranici. A vím, co se zvládnou naučit, umím odhadnout, s čím zvládnou porvat.

Efektní podívanou zaručuje i spolupráce s olomouckým iluzionistou Karlem Pomahačem a choreografkou Eliškou Hlavsovou. Hudbu k inscenaci složil Martin Peřina.

V rolích legendárních mušketýrů se představí Radovan Král (Athos), Josef Koller (Porthos), Marek Příkazký (Aramis). Postavu D’Artagnana ztvární energický Adam Kořán. Ten však do Paříže z rodného domova neputuje sám. Doprovází ho mladší sestra Sabine v podání Milany Gorské. Slavnou dvojici intrikánů hraje Marie Vojtěchová coby Milady a Radoslav Šopík jako Richelieu.

________________________________________________________________________________________________________________

Ken Ludwig

I MUŠKETÝŘI

režie – Vladislav Kracík

překlad – Šimon Dominik

dramaturgie – Katarína Kašpárková Koišová

scéna – Hynek Petrželka

kostýmy – Markéta Rosendorfová

hudba – Martin Peřina

choreografie bojových scén – Daniel Bodlák

choreografie – Eliška Hlavsová

jevištní triky – Karel Pomahač

sound design – Jonáš Meixner

Osoby a obsazení: 

D’Artagnan – Adam Kořán

Athos – Radovan Král

Porthos – Josef Koller

Aramis – Marek Příkazký

Kardinál Richelieu  – Radoslav Šopík

Rochefort / Stanley – Štěpán Princ

Král Ludvík XIII. / D’Artagnanův otec / Basille / Fache – Gustav Řezníček

Tréville / Vévoda z Buckinghamu / Ravanche / Hostinský / DeBris – Luděk Randár

Královna / D’Artagnanova matka / Elise / Matka představená / Abatyše – Marta Bačíková

Milady – Marie Vojtěchová

Sabine – Milana Gorská

Constance / Adele / Řádová sestra ve škole  – Karolína Vlčková, j. h.       

Gardisté  – Radek Vojtěch, Jan Machů, Stanislav Bedřich, Tomáš Neuer (student ZSVOŠU)

premiéra 20. 4. 2024 | Velký sál