Spolu i v hereckém nebi. Krátce po svém manželovi zemřela Vlasta Mecnarowská

Novinky | 30. května 2022

Sdíleli spolu celý život. Ten soukromý i divadelní. Vlasta Mecnarowská (91 let) se v neděli 29. května, pouhé tři dny po svém milovaném manželovi Romanovi Mecnarowském (92 let), odebrala za ním. Celý život kráčeli spolu. Bok po boku. Vždyť od svého seznámení na JAMU spolu sdíleli školu, všechna následující angažmá i soukromý život. Takřka 70 let spolu.

Jejich životopisy jsou si téměř na vlas podobné. Rodačka z Olomouce, za svobodna Bednářová, se s Romanem Mecnarowským seznámila během studií na brněnské JAMU, kterou společně absolvovali v roce 1954. Jejich první štací bylo zájezdové Vesnické divadlo (1954-1959), následující sedm let strávili ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti (1959-1966). Společně pak působili i ve Slezském divadle v Opavě (1966-1971) a Městské divadlo Zlín (dříve Divadlo pracujících v Gottwaldově) bylo jejich cílovou stanicí.

Kolegyně Jana Kafková připomíná, co všechno je spojovalo: Četba, studium cizích jazyků, společné předlouhé trasy na kolech. Vlasta Mecnarowská a Roman Mecnarowski – to byla opravdu harmonická symbióza, plná humoru a radosti z každodenních drobností, jež život přináší.

Drobné, střední i velké role vytvářela Vlasta Mecnarowská na zlínském jevišti s příkladnou osobitostí. Ve slavné inscenaci Muž jako muž se vryla do paměti majitelka vojenské kantýny Begbicková, v muzikálu Dobrý večer pane Wilde zářila jako Lady Bracknellová, v Gorinově Thylu Ulenspiegelovi s přesvědčivostí ztvárnila Kathelinu. S Romanem Mecnarowským rádi vzpomínali společně na muzikál Zorba, kde hrála Hortenzii (Bubulína). V roce 1987 si v režii Romana Mecnarowského zahráli manželský pár v inscenaci Gelmanovy hry Na pranýři aneb Manželská pře dvakrát přerušená. Vlasta Mecnarowská byla vždy skromnou i pokornou týmovou i životní partnerkou. V Městském divadle Zlín účinkovala v 84 inscenacích!

Napsal dramaturg Vladimír Fekar