Setkání Stretnutie začíná, pozvání do Zlína přijalo 14 hostujících divadel

Novinky | 6. června 2022

26. česko-slovenského divadelního festivalu Setkání Stretnutie v Městském divadle Zlín dnes začíná. Divadelní svátek potrvá do soboty 11. června. Pozvání do Zlína přijalo 10 hostujících divadelních souborů z celé republiky a 4 ze Slovenska. Patronem je herec se zlínskými kořeny David Prachař. S oceňovanou inscenací Manželská historie V 19.00 (Divadelní spolek JEDL) přehlídku otevře.

„Město Zlín je přímo spojené s mými kořeny, otec se narodil v Malenovicích, maturoval ve Zlíně a jeho první angažmá bylo ve zlínském divadle. Děda pracoval u Bati a já si moc vážím toho, že budeme hrát v rámci festivalu Setkání Stretnutie,” říká Prachař. Za roli dramatika Augusta Strindberga, známého misogyna a „nepřítele žen“, získal Cenu divadelní kritiky 2021 za nejlepší mužský herecký výkon. Cenu divadelní kritiky přinesla Manželská historie i Emilovi Viklickému – za nejlepší hudbu k představení.

Setkání Stretnutie každoročně nabízí divákům to nejlepší, se v uplynulém roce urodilo na divadelních prknech na obou stranách hranice. V posledním roce se koná už podruhé – loňský ročník byl kvůli covidu odsunutý na podzim 2021.

Po menší přestávce do Zlína zavítají například opět bratislavští Radošíni s novinkou Pán Strom, ale i Divadlo Jana Palárika v Trnave se sportovní komedií Futbal nebo Divadlo Andreja Bagára v Nitre s dokumentární restrospektivou Kutlochy.

Z tuzemské scény vybrala dramaturgie festivalu do hlavního programu inscenaci Vina? Dejvického divadla v režii Ivana Trojana, Doktorku Národního divadla Brno, v níž se v titulní roli představí Hana Tomáš Briešťanská, známá např. díky roli Dory Idesové v Žítkovských bohyních, Šikmý kostel ostravských Bezručů nebo Tři sestry Slováckého divadla UH.

Celý program najdete tady.

Festivalovou cenu Martina Porubjaka letos získá dramaturg, režisér a pedagog Miroslav Plešák In Memoriam.

Generálním partnerem festivalu je zlínská obuvnická firma Vasky.