Scapino a mafiáni na jevišti zlínského divadla

Novinky | 1. listopadu 2023

Ostře nabitou komedii Scapino  v režii Romana Groszmanna uvede Městské divadlo Zlín v sobotu 4. listopadu v 19 hodin ve Velkém sále. Méně známou Molièrovu komedii Scapinova šibalství nastudoval režisér ve vlastní adaptaci. Původní příběh, který se odehrává v Neapoli, přesadil do Chicaga 30. let, do doby mafiánských gangů a boje o moc a dal jí přímočarý název. Do titulní role obsadil ostříleného představitele komediálních rolí Radovana Krále.

„Hlavní postava Scapina je výjimečná a originální. Zápletka a samotný příběh můžou zaujmout a až groteskní rozuzlení pobavit. Tak jsem se rozhodl, že zariskuji a napíši o Scapinovi novou hru. Není v ní jediná věta od Molièra, ale na všem hodnotném z jeho původního textu je vystavěna. Kdo bude znát originál, věřím, že mi dá za pravdu. Nakonec, kdyby dnes Molière žil, určitě by to přepsal a bylo by z toho geniální dílo hrané po celém světě,” říká režisér Roman Groszmann.

Přesazení do světa mafie je v nové adaptaci podle dramaturga inscenace Vladimíra Fekara jen posílením toho, na čem Molière příběh své hry postavil. „Molière buduje zápletku hry na dominanci otců a důležitosti sňatku pro rodinu. Každá mafie má svého bosse, kápa, dona či padreho a jednotlivé gangy se označují jako rodiny. A jsou ve světě i mafie, například kalabrijská ´Ndrangheta,  pro které je rodinné pouto základní podmínkou jejího fungování. Proto nám spojení Molièra s mafií přišlo docela přirozené,” říká dramaturg Vladimír Fekar.

Komedie staví především na hereckých výkonech. Role dvou sveřepých a přísných otců, kteří se dohodnou, že spojí své mafiánské klany díky sňatku svých dětí, svěřil režisér Radoslavu Šopíkovi (Geronte) a Rostislavu Markovi (Arganto). Jenomže jejich synové Ottavio (Štěpán Princ) a Leonardo (hostující Jan Šťava) jsou zamilováni, nebo dokonce ženatí s jinými dívkami. Dívkami jejich života jsou Jacinta (hostující Adéla Ondrušová) a Zerbinetta (Nikola Zavřelová). V mafiánské variantě je to najednou zápletka na život a smrt. A kdo může mladým v této situaci pomoct? Pravá ruka bosse Arganta Silvio (Josef Koller) to není. Tak kdo? Jedině Scapino!

S postavami komických sluhů, které mají kořeny v komedii dell´arte, má představitel titulní role Radovan Král bohaté zkušenosti. V Městském divadle Zlín exceloval v roli Truffaldina ve Sluhovi dvou pánů nebo jako Figaro ve Figarově svatbě.

„Goldoniho Sluha dvou pánů je možná největší komediální klasikou. Scapinova šibalství se objevují na jevištích zřídka. Přitom postava Scapina je stejně zábavná jako postava Truffaldina. Akorát má Scapino smůlu, že se ocitl v horší hře. Naší inscenací se snažíme výjimečnost Scapina dokázat,“ doplňuje režisér.

Jméno Scapino souvisí s italským slovem scappare, což znamená utéci, uprchnout, uniknout, zmizet, ztratit se, frnknout… „Scapino lze tedy přeložit jako mistr útěků a kličkování. Výskyt postavy přímo v commedii dell’arte je datován do posledních let 16. století,“ přibližuje dramaturg inscenace Vladimír Fekar.

Radovan Král s přenesením Molièrovy komedie do prostředí mafie souzní.

„Miluju mafiánské filmy. Coppolův Kmotr patří v mé filmografii do první pětky (všechny díly). Krutost, láska a dobrodružství, to z nich cítím. A pevně věřím, že náš Scapino k tomu přidá i notnou dávku úsměvu,“ říká Radovan Král.

Obsazení titulu je komorní, přesto se mohou zlínští diváci těšit na nové tváře. Oba hostující herce pedagogicky formoval Roman Groszmann na brněnské konzervatoři. Jan Šťava je již absolventem a má za sebou úspěšné angažmá v divadle v Šumperku, Adéla Ondrušová je doposud studentkou konzervatoře.

Kromě toho mohou diváky svými výkony překvapit i členové jevištní techniky, kteří se s vervou ujali rolí mafiánských gangsterů obou znesvářených mafiánských rodin.

Atmosféru Chicaga třicátých let podpoří i scéna a kostýmy Michala Hejmovského a stylová jazzová hudba Richarda Mlynáře.

V letošním roce si připomínáme výročí 350 let od narození Molièra.

J. B. Molière

Roman Groszmann

SCAPINO

režie a adaptace: Roman Groszmann

dramaturgie: Vladimír Fekar

scéna a kostýmy: Michal Hejmovský

hudba: Richard Mlynář

Osoby a obsazení: 

Scapino – Radovan Král

Silvio – Josef Koller

Ottavio – Štěpán Princ

Leonardo – Jan Šťava, j. h.

Arganto – Rostislav Marek

Geronte – Radoslav Šopík

Zerbinetta – Nikola Zavřelová

Jacinta – Adéla Ondrušová, j. h.

Argantovi muži –

Fabio  – Karel Matuška

Renzo – Pavel Slíva*

Gennaro – Jan Krejčí*

Gerontovi muži –

Ravacco – Petr Škrabal*

Carlo – Petr Lukáš

Pontino – Michal Brož*

premiéra: 4. listopadu 2023 v 19 hodin ve Velkém sále