Trnky a hvězdy: sága rodu Jelínků ve zlínském divadle

Novinky | 21. září 2021

Trnky. Slivovice. Sága rodu Jelínků z Vizovic. Tato témata přenese Městské divadlo Zlín i na své velké jeviště v nové inscenaci TRNKY A HVĚZDY, kterou jsme právě začali zkoušet v režii Petra Štindla. Radoslav Šopík v roli otce Zikmunda Jelínka, zakladatele palírny, Zdeněk Lambor coby Rudolf Jelínek a Marek Příkazký jako jeho bratr Vladimír jsou hlavními postavami nového titulu s regionální tématikou.

 

Za přítomnosti autora scény Petra B. Nováka, výtvarnice Lucie Halgašové, autora hudby Petra Hromádky a choreografky Hany Geržové se herci poprvé začetli do scénáře hry, kterou pro zlínské divadlo napsal Martin Františák. Zkušební proces odstartovali stylově 20. září v areálu likérky Rudolf Jelínek ve Vizovicích. Česká premiéra se uskuteční 6. listopadu ve Velkém sále.

 

Jedno město, jeden podnik, jedna rodina. Pod vizovickými hvězdami se rodí příběh jednoho slavného moku, který dobývá svět. Slivovice – domácí i světová. A s ní spojen i osud židovské rodiny palírníků Jelínků, ve kterém se jako na průzračně čisté hladině odráží celé dvacáté století. S jeho slavnými okamžiky rozmachu, úspěchů a slávy, ale i bolestnými lety bídy, ztráty a osobní prohry.

 

„Dramaturgie zlínského divadla se již dlouhá léta obrací k regionálním tématům (série o klanu Baťových, Zvlčení, Žítkovské bohyně). Na repertoár divadla tak přibude další titul mapující důležitou kapitolu z dějin Vizovic. Inscenace však nebude dokumentem, ale svébytným autorským pohledem na to, co k našemu kraji nerozlučně patří,“ říká dramaturgyně divadla Katarína Kašpárková Koišová.

 

„Vizovice. Slivovice. Tradice. Jelinek. Zlín. Region. Holocaust. Rodina. Síla. Soudržnost. Zvěrstva fašistů. Zvěrstva komunistů. Naděje. Drama. Thaleia a Melpomené. Možná i Euterpé a Erató. Kdo by takové téma nechtěl dělat? Snad navážeme na úspěchy inscenací o Baťovi, Zikmundovi, Bohyních… Těším se,“ říká režisér Petr Štindl.

 

Fotil Marek Malůšek.