Premiéra inscenace Muž pod postelí: Dostojevskij s klaunským nosem

Novinky | 7. února 2023

Docela jiného Dostojevského, než jak jej mnozí znají: Dostojevského komediálního, zábavného a zároveň zajímavého, který přinese vhled do žárlivostí zatemněné duše jednoho muže. To je téma novinky, kterou Městské divadlo Zlín uvede v premiéře v sobotu 11. února v 19 hodin ve Velkém sále. Inscenaci Muž pod postelí režijně připravuje umělecký šéf divadla Patrik Lančarič.

Šabrin byl prý směšný! Říkali o něm, že je blázen. Vždycky, snad od samého narození, o tom věděl. Rok od roku v něm rostlo a upevňovalo se přesvědčení, že je absolutně směšný člověk. Ještě donedávna. Pak se totiž stala ta politováníhodná událost. A on najednou přestal být směšný. “Co se stane, když žena oklame svého muže?”, ptá se žárlivostí sklíčený Šabrin.

Ke komedii o tom, co s člověkem udělá podezření, žárlivost a do jakých absurdních situací ho může dostat, říká režisér Patrik Lančarič: “Príbeh je o žiarlivom mužovi, ktorý chce nachytať svojho rivala so svojou manželkou. Téma poviedky je ako stvorená pre našu súčasnosť. Dostojevského text v Pavlacovej adaptácii ma uchvátil tým ako veľmi je muzický a nesie v sebe i prídavok poézie plnej bizarností a erotickej fantázie. Prostredníctvom tejto poviedky môžeme spoznať úplne iného Dostojevského. Dostojevského s klaunským nosom.

Původní Dostojevského povídku Cizí žena a muž pod postelí pro divadelní jeviště adaptoval slovenský dramatik Peter Pavlac, který pro zlínské divadlo dříve napsal komedii Agent František ve službách Sherlocka Holmese, životopisné drama Já, Baťa či hru Masaryk/ Štefánik. „Keď som dostal otázku, či by som poskytol tento text zlínskemu divadlu, neváhal som ani chvíľu. Komediálny potenciál súboru som mal tú česť spoznať už pri Agentovi Františkovi… potenciál, ktorý spočíva na humore intelektu, s jasne nastavenou laťkou, čo mi samozrejme imponuje a teším sa z toho. A presah toho, čo sme sa pred rokmi uvedením tohoto textu snažili povedať, ide ponad dobu, ponad konkrétny priestor, aj žáner a divadelnú formu, a nie je len o zlyhaní charakteru, ale o zlyhaní toho, čomu hovoríme ľudské. A pritom ide o čosi tak konkrétne a hmatateľné, až to človeka prítomnosti vlastne desí. Teda… ak sa rozhodneme si to pripustiť. Pripustiť, že aj my sme “smiešni”…”, říká autor adaptace Peter Pavlac

Inscenace je velkou hereckou příležitostí především pro Zdeňka Lambora, který se bude muset popasovat s extrémně širokou paletou komických poloh žárlivostí ničeného Šabrina.

„Práce na Šabrinovi je specifická v tom hereckém myšlení, které probíhá uvnitř hlavy postavy. Ta je složitá nejen rozsahem textu, ale také tím, že text obsahuje obrovské množství

střihů, které já jako herec musím naplnit, vymyslet jim motivaci,“ říká představitel hlavní role Zdeněk Lambor

Jeho ctěnou manželku Glafiru ztvární Markéta Holcmanová. V dalších rolích se představí například Marek Příkazký, Štěpán Princ, Adam Kořán, Jan Leflík, Rostislav Marek a další. 

Scénografie Michala Syrového a kostýmy podle návrhů Michaely Semotánové nás zavedou do doby měšťanské společnosti 19. století, zároveň nám ale umožní nahlédnout do Šabrinovy hlavy, ztratit se v realitě a v tom, co je a není reálné.

Společnou práci obou výtvarníků mělo možnost zlínské publikum vidět v úspěšné inscenaci Donaha!.