Přehlídka Zaráz míří do finále: diskutovalo se o financování divadel

Novinky | 12. ledna 2022

Součástí přehlídky Zaráz byla v úterý 11. ledna odpoledne i velká diskuse u (obrazně) kulatého stolu ve zlínském divadelním klubu Dílna. Sešli se při ní ředitelé divadel z celé ČR a naši regionální politici – krajská radní Zuzana Fišerová, primátor města Zlína Jiří Korec, místostarosta Uherského Hradiště Ivo Frolec či zlínský radní Pavel Stojar.

"Diskuse se točila kolem toho, že divadla fungují nejen pro diváky přímo z města, ale i pro diváky z širokého okolí a okolních okresů V ideálním případě by se tak kraj měl více zapojit do jejich financování. Ale témat bylo víc. Mluvilo se také o chystaném zákonu o veřejnoprávní instituci v kultuře. Je to zákon, který by měl odstranit nedostatky dnešních příspěvkových organizací, odpolitizovat je a zajistit jejich stabilní financování," přiblížil ředitel zlínské scény Petr Michálek.

"Zaráz je krásným příkladem, že divadla v našem kraji dokáží táhnout za společný provaz. Diskuze, které jsem se zúčastnila spolu se zástupci regionálních divadel i odborníků,  mi poskytla inspirující pohled na financování divadel. Pandemie zasáhla kulturu velmi citelně a je potřeba hledat řešení, jak udržet divadla v regionech provozuschopná.  Velmi si cením také toho, že představení festivalu, který byl primárně určen odborníkům, mohli navštívit i studenti středních škol. Podle potlesku soudím, že studentům divadelní představení chyběla," uvedla krajská radní pro kulturu a školství Zuzana Fišerová.

Zaráz pořádalo ve dnech 10. – 12. ledna Městské divadlo Zlín a Slovácké divadlo a to už popáté. Na Moravu přilákal více než stovku kritiků, divadelních publicistů, režisérů a pedagogů, které doplnily dvě desítky studentů herectví a divadelní produkce.

 

Záštitu nad letošním ročníkem festivalu Zaráz převzali:

radní pro kulturu Zlínského kraje Ing. Mgr. Zuzana Fišerová

primátor města Zlína Ing. et Ing. Jiří Korec

starosta města Uherské Hradiště Ing. Stanislav Blaha

 

Fotil Marek Malůšek.