Pipi rozehraje zlínské jeviště

Novinky | 9. listopadu 2022

Zlínské divadlo ve své dramaturgii pravidelně myslí i na nejmenší diváky. V této sezóně přináší pohádku pro celou rodinu a pro všechny věkové kategorie Pipi Dlouhou punčochu. Klasiku z pera Astrid Lindgrenové v adaptaci Karla Hoffmanna režijně nastudoval Vladislav Kracík. V hlavní roli se představí Markéta Holcmanová.

Pipi umí nakopnout, pobavit i kamarádsky pohladit

Příběh svérázné, svobodné, někdy trochu divoké dívenky, která obývá Vilu Vilekulu, přichází na zlínské jeviště. Pipilota Citrónie Cimprlína Mucholapka Dlouhá punčocha sama bez rodičů prožívá různá dobrodružství s panem Nilsonem, koněm, ale hlavně se svými novými kamarády Anikou a Tomym. A občas sní o tom, že se jednou vydá za svým tatínkem, černošským králem.

Režisér Vladislav Kracík je již několik let uměleckým šéfem olomouckého Divadla Tramtárie, které se svou tvorbou zaměřuje na mladé publikum. Zlínský divák se s jeho prací mohl potkat prostřednictvím mimořádného projektu Povídky z jedné a druhé kapsy (Karel Čapek), v němž herci divadla spojili síly se studenty základní uměleckých škol. V inscenaci Pipi Dlouhá punčocha své bohaté zkušenosti s prací pro mladého diváka a s mladými lidmi zúročil. O tom, co pro něj příběh Pipi představuje, říká:

Velkým tématem naší inscenace je přátelství. Jak je důležité umět si najít kamarády. Je to velmi hravá, nápaditá inscenace, je plná humoru a svobodné fantazie. Přináší velkou dávku energie a to je to, co teď na podzim potřebujeme, dostat energetický koktejl, který nás nakopne. To si myslím, že Pipi dokáže.”

Vila Vilekula scénografa Hynka Petrželky je tak trochu dětská prolézačka, tak trochu loď, která pluje po moři fantazie. Nechybí zde trampolína, houpačka, skluzavka, žebřík, či lezecká stěna. A to je přesně to, co by na dětském hřišti, které rozvíjí dětskou fantazii a hravost ve všech směrech, nemělo chybět.

Výtvarnice Petra Vlachynská výraznými barevnými kostýmy akcentuje veselý dětský svět.Její stylizované kostýmy současně vedou herce k tomu, aby se nebáli bláznivých, místy až groteskních kreací.

Uličnice s dobrým srdcem

Hlavní role se s vervou sobě vlastní zhostila Markéta Holcmanová. Sama říká, že má s Pipi Dlouhou punčochou mnoho společného: “Ztotožňuji se s ní v jisté životní energii. Baví mě na ní to dobrodružství, které ona zažívá v každém okamžiku. Ona žije tady a teď. Přítomností. Raduje se z maličkostí. A líbí se mi pravda, kterou si uvnitř sebe nosí.”

V dalších rolích se představí nový člen souboru Adam Kořán a studenti Zlínské soukromé vyšší odborné školy.

————————————————-

Astrid Lindgrenová, Karel Hoffmann

PIPI DLOUHÁ PUNČOCHA

režie: Vladislav Kracík

překlad: Josef Vohryzek

dramaturgie: Katarína Kašpárková Koišová, Vladimír Fekar

scéna: Hynek Petrželka

kostýmy: Petra Vlachynská

hudba: Martin Peřina

pohybová spolupráce: Eliška Holčapková

osoby a obsazení:

Pipi Dlouhá punčocha Markéta Holcmanová

Otec, Zloděj Bum, 1. strážník, Táta Efraim Adam Kořán

Anika Barbora Otáhalová

Tomy David Wimmer

Máma, Zloděj Rum, 2. strážník Barbora Kupková

Pan Nilson, Dáma Magdalena Novotná

premiéra: 13. listopadu 2022

Lhát se nemá! Ale mluvit pořád pravdu, to je někdy pěkná nuda.“