Nový muzikál svlékne herce Donaha!

Novinky | 30. března 2022

Náročné zkoušení broadwayského muzikálu Donaha! v Městském divadle Zlín se blíží do finále. „Muzikál má předpoklady získat si diváka – skvělé herecké obsazení, humor, několik silných až dojemných míst a na jevišti hraje živá hudba,“ vyjmenoval režisér a umělecký šéf zlínského divadla Patrik Lančarič. Donaha! bude mít premiéru 2. dubna ve Velkém sále.

V hlavních rolích nezaměstnaných otců, manželů a partnerů, které zoufalost dožene až na pódium do striptýzového baru, se představí Radovan Král, Gustav Řezníček, Zdeněk Julina, Marek Příkazký, Štěpán Princ a Radoslav Šopík. „Na Donaha! máme v souboru přesně ty správné herce. Skvěle zpívají a jsou to normální chlapi, kteří se potýkají s běžnými starostmi a nedokonalostmi. Věříme, že publikum je bude milovat,“ je přesvědčen Lančarič. Velký kus práce v rámci hudebního nastudování odvedl podle něj Josef Fojta z Hradišťanu a Hana Achilles jako choreografka .

V Donaha! dostaly po dlouhé době velkou hereckou příležitost i dvě děti. „Jakuba Dominka Polínka a Viktora Weisse, kteří budou alternovat v roli syna Radovana Krále, jsme vybrali v konkurzu. Jejich přítomnost na jevišti prohlubuje emoce, příběh nezaměstnaného Jerryho Lukowského získává na autentičnosti,“ řekl Patrik Lančarič.

Alternovat bude i kapela. Mladé muzikanty z The Only Way, které mají diváci možnost vidět a slyšet už v hudební komedii Šakalí léta, budou střídat další špičkoví hudebníci z regionu, jakými jsou multiinstrumentalista Zdeněk Marušák, klávesista Jan Laník a bubeník Petr Ptáček.

Choreografka Hana Achilles měla k práci tentokrát posilu – ukrajinskou kolegyni Jelizavetu Pobirčenko. Městské divadlo Zlín ji zaměstnalo v rámci stáže na pomoc válečným uprchlíkům. 

Autorkou kostýmů je Michaela Semotánová, která se zlínským divadlem spolupracuje poprvé. Navzdory názvu inscenace slibuje, že pokud jde o kostýmy, bude se určitě na co dívat, např. Markéta Holcmanová se na jevišti objeví v nádherných šatech coby tvář magazínu Vogue, striptér si oblékne krásný kovbojský převlek, nebudou chybět ani dobře padnoucí tanga, které návrhářka pro herce objednala na e-shopu pro striptéry přímo v USA.

Scénu navrhl Michal Syrový, který naopak s Městským divadlem Zlín pracuje často (Petr a Lucie, Glorie a další). Oproti filmové a původní broadwayské verzi diváky přenese ne do ocelárny, ale do fabriky na výrobu aut.

Muzikál vznikl podle stejnojmenného britského filmu společnosti Fox Searchlight Pictures scénáristy Simona Beaufoye, režiséra Petera Cattanea a v produkci Uberta Pasoliniho z roku 1997. Na Broadwayi měl premiéru v roce 2000. Příběh o hlavách od rodin, kteří se bez jakékoli průpravy, bez fyzických předpokladů, ale s nadšením a s neuvěřitelným odhodláním vrhají do neznámých vod šoubyznysu, si od té doby získává další a další diváky na celém světě.

Uváděno po dohodě se společností Music Theatre International (Europe) Ltd. V České republice práva zastupuje Aura-Pont s.r.o. www.aura-pont.cz.