Noc bláznů: V hlavní roli nové komedie pyromanie i autismus

Novinky | 9. března 2022

Novou komedii Noc bláznů s podtitulem „terapeutická“ uvede v sobotu 12. března Městské divadlo Zlín. Inscenaci začali herci pod vedením režiséra Zdeňka Duška zkoušet už v září 2020 a premiéra musela být kvůli covidu několikrát odsunuta. Po roce a půl nekonečného oprašování se tak i zlínské publikum dočká pořádné dávky inteligentního humoru současného nejhranějšího australského dramatika Louise Nowry, který v jedné ze svých nejpopulárnějších her s nadsázkou odkrývá traumata „bláznů“.

Foto Marek Malùšek

Inscenace nabízí krásné herecké příležitosti pro Gustava Řezníčka, Zdeňka Lambora, Pavla Vacka, Kateřinu Liďákovou, Lucii Rybnikářovou, Tamaru Kotrbovou a Radovana Krále v roli pacientů psychiatrické léčebny. V ní chystá svůj režisérský debut mladý nezkušený Lewis (Štěpán Princ) – v rámci jejich terapie. V hlavní roli bipolární porucha, pyromanie, obsedantně-kompulzivní porucha, narkomanie, autismus… A co když si jeden z „herců“ navíc umíní, že ideálním titulem pro nazkoušení bude opera, ačkoliv nikdo z nich neumí hrát a vlastně ani zpívat a už vůbec ne italsky? Postava Lewise je postupně vtahována do života pacientů a zjišťuje, že svět mimo blázinec je mnohem šílenější. Kdo je tady vlastně blázen?

„Je to hra o překonávání handicapů. A to jak vnějších, které s sebou nese prostředí, tak vnitřních, které si nese každý člověk v sobě.  Ve hře musejí něco překonávat nejen pacienti, ale i Lewis. Nejjednodušší by bylo vzdát to při prvních problémech, ale to nikdo z nich vlastně nechce,“ uvedl režisér Zdeněk Dušek.

Foto Marek Malùšek

Dále hrají Jan Leflík (ošetřovatel), Marie Vojtěchová (Lewisova přítelkyně) a Marek Příkazký (Lewisův kamarád).

Scénu navrhl Milan Popelka a autorskou kostýmů je Sylva Hanáková.

Hra měla premiéru v australském Sydney v roce 1992 s původním názvem Cosi. Louis Nowra vycházel při psaní z vlastních zkušeností – s psychiatrickými pacienty opravdu jako mladý režisér pracoval.  

Ke vstupenkám tudy.