Na mezinárodní konferenci o Čapkovi se představilo s Bílou nemocí i zlínské divadlo

Novinky | 27. ledna 2021

Naši dramaturgové Katarína Kašpárková Koišová a Vladimír Fekar byli součástí prestižní mezinárodní konference The days after, na které se teatrologové, dramaturgové, kurátoři a režiséři z ČR, Slovenska, Slovinska, Turecka, Portugalska, Německa a Kanady zabývali odkazem Karla Čapka a jeho her R.U.R. a Bílá nemoc. Za MDZ dramaturgové představili nedávné audio nastudování Bílé nemoci, které vzniklo v době pandemie pro podcast Hladový Kašpárek. Účastníky konference zaujal mimo jiné fakt, že režisér Patrik Lančarič svěřil překvapivě všechny hlavní role ženám.

Poslouchejte Bílou nemoc kdykoliv, kdekoliv a zdarma!

Bílá nemoc 1/4

Bílá nemoc 2/4

Bílá nemoc 3/4

Bílá nemoc 4/4

„Ten titul se v době pandemie úplně nabízel. Čapek hru napsal krátce poté, co proběhla španělská chřipka. Dnes, o sto let později, prožíváme skoro to samé. Chování společnosti se vůbec nezměnilo,“ uvedl Patrik Lančarič.

"Bílou nemoc jsme nahráli takřka 40 let od posledního nastudování, navíc s originálním ženským obsazením. Jsme rádi, že jsme součástí konference, která zdůrazňuje aktuálnost her Karla Čapka, k nimž se divadelníci po celém světě právě v této době navracejí," doplnil Vladimír Fekar.

Na konferenci se zlínští dramaturgové objevili ve vybrané společnosti. Dalšími přednášejícími byli Martina Pecková Černá, Hasan Zahirović, Josefina Panenková, Klára Kudlová, Karol Mišovic Svetlana Efimova, Zdeněk Vacek, Anna Štádlerová, Asta Petrikien, Hasan Zahirović Martina Pecková Černá, Tereza Stöckelová, Svetlana Slapšak, Azime Aydogmus, Hana Lacová David Košťák, Marek Bečka, Vladimír Čepek, Patricia Paixão, Nicole Metzger, Martina Pecková Černá, Hasan Zahirović Markéta Fantová, Věra Velemanová, Libor Vodička, Patrick Du Wors a Veronika Ambros.

V Bílé nemoci mohou posluchači slyšet Helenu Čermákovou, Evu Daňkovou, Zdeňka Julinu a další zlínské herce.