Na divadle vlaje černá vlajka – zemřel Standa Náčin, náš milý vrátný

Novinky | 19. října 2023

Zákeřné a dlouhodobé nemoci podlehl náš divadelní vrátný Stanislav Náčin. Odešel NÁŠ Standa.

Vstřícnou a otevřenou atmosféru jste mohli pocítit okamžitě, když jste vstoupili do divadla a na vrátnici ve svém vozíčku seděl Standa Náčin. Věděli jste, že vše je v pořádku. Měl skvělý přehled o tom, kdo je v budově, neustále dobrou a vstřícnou náladu, spolehlivě předával vzkazy či vyřizoval telefonické dotazy, na které vždy dokázal odpovědět přímo… Jen v superlativech se dá hovořit o tom, jakou energickou náladu vnášel do divadla po celou službu. Byl s námi neustále v kontaktu, zajímal se o život na jevišti i mimo něj. Ztráta Standy Náčina je pro ducha našeho divadla nezměřitelná.

Standa Náčin nastoupil do našeho divadla 2. ledna 2014 a okamžitě se stal pevným členem týmu. Postupně jsme objevovali, jak velkou mentální i fyzickou silou Standa disponuje. S jakou noblesou se vyrovnal s nešťastným úrazem, který ho v roce 2009 připoutal na invalidní vozík. Hltali jsme s nadšením a obdivem jeho sportovní úspěchy. Jako člen Atletického klubu handicapovaných Vozmeni Zlín vozil každou chvíli medaile ze soutěží hned ve třech disciplínách – ve vrhu koulí, v hodu diskem i v hodu oštěpem. A jako reprezentant ČR nejen z domácích, ale i zahraničních soutěží v Polsku, Německu nebo z Grand Prix v Dubaji. Byl držitelem několika českých rekordů ve své kategorii, mistrem a vícemistrem republiky. Troufáme si tvrdit, že sportovní klub, ale i naše divadlo byly pro něj další rodinou. Standa Náčin svým přístupem rozhodně do divadla rodinného ducha vnášel.

Ačkoliv mu zákeřná choroba v posledních letech kradla síly, přesto se, dokud mohl, vracel na svou milovanou vrátnici, aby tu mohl být s námi. Těšili jsme se ze všech dnů, kdy zvedal závoru u vjezdu na parkoviště, když nás vítal hned ve dveřích a kdy jsme si od něj brali na vrátnici klíče od svých kanceláří.

Standa Náčin byl obdivuhodný bojovník do posledních chvil, který nás všechny posiloval svou urputnou touhou a odhodláním pořád naplno žít – těžkému osudu navzdory. Opustil nás 18. října. Letos mu bylo 63 let.

Stando, budeš nám nesmírně chybět.

Tvé divadlo