Mistrovská lekce bude majstrštyk Heleny Čermákové

Novinky | 25. ledna 2024

Diváci, kteří zavítají do Městského divadla Zlín na hru Terrence McNallyho o věhlasné operní superstar Marii Callas pod názvem Mistrovská lekce, zažijí doslova masterclass, hodinu zpěvu a života. Hořká komedie v režii oceňovaného režiséra Jakuba Čermáka v hlavní roli s Helenou Čermákovou bude mít premiéru 27. ledna v 19 hodin ve Velkém sále.

„K dílu Terrence McNallyho se vracíme ve Zlíně v krátké době podruhé. Libretista muzikálu Donaha! patří mezi vyhledávané dramatiky. Zato režisér Jakub Čermák hostuje v našem divadle poprvé,“ přibližuje dramaturg Vladimír Fekar.

Hra Mistrovská lekce zachycuje dnes již vlastně historickou postavu. Maria Kalogeropoulos – jak znělo původní řecké jméno Marie Callas – se narodila v New Yorku 2. prosince 1923. Zlínské divadlo inscenaci uvede krátce po jejím 100. výročí narození.

„Samozřejmě řada motivů z reálného života postav může být obohacující či inspirující, nicméně pro mě je v tomto případě důležitější divadlo než dějiny. Neděláme encyklopedii,“ říká režisér Jakub Čermák o své inscenaci.

Svým hlasem okouzlovala Maria Callas všechny generace, plnila velké operní domy i stránky bulvárních médií, zejména poté, co se stala milenkou rozmarného řeckého miliardáře Aristotela Onassise. Když opustila jeviště a přestala veřejně vystupovat, začala udělovat tzv. masterclass mladým začínajícím zpěvákům a zpěvačkám. Operní mistrovská lekce ovšem nebude jen lekcí podstaty jejího pěveckého umění, ale stane se i časem jejího účtování: s trablemi vlastní kariéry, s osudovými vztahy, se spalující vášní k hudbě.

Pro představitelku hlavní role Helenu Čermákovou znamená postava operní divy obrovský herecký výkon: během představení je téměř neustále v akci na jevišti. „Dostat se pod kůži Marii Callas, která byla mnohdy hodně tvrdá nejen k sobě a nejednoznačná jak v rovině osobní, tak umělecké, není jednoduché. Sama o sobě je rozehranou šachovou partií a člověk nikdy neví, ke které polovině hracího pole se přikloní,“ říká dlouholetá stálice zlínské scény o své nejnovější herecké úloze.

„Není to její mistrovská lekce, je to její majstrštyk,“ dodává Jakub Čermák.

Mezi studenty, které Maria Callas podrobí pěvecké lekci, se vedle zlínských herců Milany Gorské (Sofie de Palma) a Štěpána Prince (Antony Candolino) objeví hostující absolventka operního zpěvu na brněnské JAMU Jaroslava Sýkorová v roli Sharon Grahamové. V inscenaci tak zazní fragmenty z oper Verdiho, Pucciniho a Belliniho s klavírním doprovodem.

Pod výtvarným pojetím inscenace jsou podepsány Martina Zwyrtek a Pavlína Chroňáková, které jsou autorkami scény a kostýmů. Živost a výrazově silnou podívanou, na kterou se diváci mohou těšit, umocňuje světelný design Tomáše Příkrého a hudba Tomáše Vtípila.

JAKUB ČERMÁK

Divadelní a operní režisér, příležitostný herec a performer, dramatik, frontman uměleckého gangu Depresivní děti touží po penězích, dramaturg pražské kulturní sluje Venuše ve Švehlovce. Studoval na pražské FAMU i DAMU, ale studia nedokončil, byl členem Via Negativa Lab ve slovinské Lublani. Soustavně se věnuje queer tematice z nejrůznějších úhlů pohledu, pracuje jak v podmínkách nezávislé scény, tak pro kamenné domy, je oceňovanou a nepřehlédnutelnou osobností českého divadla.

__________________________________________________________________________

Terrence McNally

MISTROVSKÁ LEKCE

režie – Jakub Čermák

překlad – Stanislava Kellnerová

úprava textu – Jiří Záviš, Jakub Čermák

dramaturgie – Vladimír Fekar

scéna a kostýmy – Martina Zwyrtek a Pavlína Chroňáková

hudební nastudování – Josef Surovík

hudba – Tomáš Vtípil

light design – Tomáš Příkrý

Osoby a obsazení: 

Maria Callas — Helena Čermáková

Sophie de Palma — Milana Gorská

Sharon Grahamová — Jaroslava Sýkorová, j. h. 

Anthony Candolino — Štěpán Princ

Technik, Meneghini, Onassis — Rostislav Marek

Pianista — Josef Surovík, j. h. / Štěpán Holík, j. h.

Studenti — Barbora Kupková*, Ester Pistorová*, Terezie Přikrylová*, Sabina Vytopilová*, Veronika Brajdič*, Štěpánka Lochnerová*, Tomáš Neuer*, Tereza Hubáčková, j. h., a Nikola Zavřelová (*studenti ZSVOŠU ve Zlíně)


premiéra 27. 1. 2024 | Velký sál