Letos hrajeme i o prázdninách

Novinky | 1. července 2020

Zvládne Městské divadlo Zlín dohnat resty způsobené koronapandemií? Jaké změny diváky čekají? Vše prozradil v rozhovoru umělecký šéf divadla Patrik Lančarič.

Za normálních okolností by právě začínaly dvouměsíční divadelní prázdniny. Bude to letos jinak?

Letos je a bude všechno tak trochu “jinak". Herci (a nejenom oni) nastupují už 3. srpna do práce, abychom mohli pokračovat v hraní pod širým nebem, ale hlavně abychom mohli už 5. září uvést odloženou premiéru hudební komedie Poprask na laguně v režii Hanky Mikoláškové. 

Pro letní scénu jste po jedenácti letech od premiéry oprášili komedii Sluha dvou pánů. Proč právě tuto hru?

Hledali jsme titul, o který bude divácký zájem, a přitom bude jeho příprava časově a finančně co nejméně náročná. Volba byla jasná. Co lepšího lze vymyslet, než tuhle skvělou lidovou komedii, která je ze své podstaty stvořena na to, aby se hrála venku? S návratem Sluhy na nás dolehla i jistá nostalgie a dojetí. Herci jako by obuli dobře rozšlapané boty a teď se už všichni velmi těšíme na reakce publika.

Sluha dvou pánů

V červnu divadlo dalo prostor na letní scéně i hostům – jak bude vypadat program v srpnu?

Prioritou jsou samozřejmě naše vlastní představení, protože naším prvořadým úkolem je obnovit náš vztah s divákem, tomu musí být vše podřízeno. Oproti červnu se tak diváci mohou těšit na velmi oblíbený muzikál Noc na Karlštejně. A samozřejmě i na další hry – Saturnina, TestosteronMotýli jsou volní a Sluhu dvou pánů – který byl v červnu vyprodán neuvěřitelně rychle.

Zvládnete dohnat „resty“ vůči předplatitelům? Odehrajete pro ně všechna slíbená představení? Kde mohou diváci najít praktické informace?

Samozřejmě – naší prioritou je splnit si závazky vůči našim předplatitelům. Všichni dostali dopis s informacemi a vše je také dostupné na našem webu. Resty zvládneme vyrovnat v průběhu září až prosince, byť za cenu několika kompromisů. Věřím, že pochopitelných.

Že Covid19 poznamenal končící sezónu je jasné. Poznamená ale nějak i tu další?

Nepochybně. Udělali jsme zásadní manažerské rozhodnutí a přecházíme ze sezónního na roční předplatné. Došlo i na změny v dramaturgickém plánu, který bude divácky velmi vstřícný. Na začátek září chystáme i jedno překvapení mimo dramaturgický plán. Bude to půvabná bulvární komedie Poslední ze žhavých milenců. Marta Bačíková a Pavel Vacek jsou excelentní herci a myslím, že se na jejich jiskření můžete těšit.

Komedie a muzikály – je to cesta, jak po nuceném výpadku vyléčit rozpočet divadla? Čeká nás teď pauza, pokud jde o vážnější tituly a novinky?

Zcela logicky jsme začali s hraním venku a dovnitř divadla se vrátíme s divácky atraktivními tituly. Ale byla by chyba ztratit dlouho budovanou vlastní tvář. Rezignovat na náročnější dramaturgii rozhodně neplánujeme a byla by to i chyba. Novinky na repertoáru zcela jistě budou, už proto, že diváky by ani nebavilo vidět potřetí Romea a Julii. Jsme tady pro lidi a tím se řídíme i nadále.

Manuál návštěvníka letní scény.