Jubilejní Setkání Stretnutie začíná, vzdá hold Milanu Lasicovi

Novinky | 31. srpna 2021

Jubilejní 25. ročník česko-slovenského divadelního festivalu Setkání Stretnutie se uskuteční ve dnech 3. – 8. září v Městském divadle Zlín. Přehlídka toho nejzajímavějšího, co se na obou stranách hranice urodilo, musela být několikrát odložena kvůli Covidu. „Doufáme, že teď už budou pro diváky lepší podmínky návštěv kulturních akcí,“ svěřil se ředitel MDZ Petr Michálek.

Patronem letošního ročníku je spisovatel, dramatik a scenárista Milan Uhde. „Slovo „setkání” krásně jitří naši obraznost. Divadelní představení je příležitost, aby se potkali diváci s herci a obojí aby se propojilo se zázračnou jevištní událostí. Tím větší příslib radosti znamená, sejde-li se více divadel ke společnému zážitku. Máme se nač těšit,“ uvedl.

Festival otevře 3. září zlínské divadlo českou premiérou romantického dramatu Pýcha a předsudek. V dalších dnech pozve divadlo na atraktivní hosty. Švandovo divadlo přiveze inscenaci mapující 20 let soužití „černého anděla poezie“ Vladimíra Holana a „národního klauna “ Jana Wericha ve vile na Kampě Hadry, kosti, kůže, Národní divadlo Brno představí Hanu podle bestselleru Aleny Morštajnové, Divadlo Petra Bezruče představí svou poslední novinku – dokumentární fikci Špinarka.  „Akční béčko o hrdinech operace Anthropoid“ 294 Statečných nastudovalo Divadlo pod Palmovkou. Na jevišti se rozpoutá i Goethova bouře v Utrpení mladého Werthera v podání Horáckého divadla Jihlava.

Hana

Slovenskou scénu zastoupí Slovenské komorné divadlo Martin (Fóbie), Prešovské národné divadlo (Moral Insanity), Divadlo J. G. Tajovského (Čepiec) nebo Slovenské národné divadlo. S posledním zmíněným se do Zlína vrátí Táňa Pauhofová, kterou mohou diváci vidět na hudebním večeru s poezií Elisabeth Wittgruber a hudbou Martina Geišberga nazvaném Korene.

epiec

Pauhofova_Korene

Festivalovou cenu Martina Porubjaka získá za celoživotní mistrovství a přínos československému divadlu In Memoriam Milan Lasica, který měl být také jedním z milých festivalových hostů. Vzpomínkou na něho bude závěrečný festivalový večer v divadelním klubu Dílna Lipa zpívá Lasicu. Mimořádnou cenu ředitele převezme scénograf Jaroslav Čermák st.

Milan Lasica

Chybět nebude ani doprovodný program, který bude opět celý zdarma. Nenechte si ujít podvečerní koncerty na schodech před divadlem, koncert AG Fleku (neděle 5. září) nebo dětský program v Sadu Svobody s kapelou Bombarďák (neděle 5. září).