Jan Antonín Pitínský získal Cenu PRO AMICIS MUSAE

Novinky | 15. prosince 2023

Cenu PRO AMICIS MUSAE (Přátelům múz) pro rok 2023 za významný, dlouhodobý a podstatný přínos kulturnímu rozvoji regionu převzal ve středu 13. prosince ve zlínské Baťově vile režisér, dramatik, spisovatel a básník Jan Antonín Pitínský. Toto ocenění, spojené s předáním výtvarného symbolu, diplomu a finanční odměny, uděluje každoročně Zlínský kraj.

Zlínský rodák Jan Antonín Pitínský (vlastním jménem Zdeněk Petrželka) spolupracuje s několika českými i slovenskými divadelními scénami. Za své inscenace získal řadu ocenění doma i v zahraničí – Cenu Ministra kultury, Cenu A. Radoka, Dosky apod. I když režíruje v národních divadlech, neustále se vrací do Zlínského kraje – pravidelně spolupracuje se Slováckým divadlem v Uherském Hradišti i Městským divadlem Zlín.

Ve zlínském divadle režíroval od roku 1995 celkem 11 inscenací: Osm a půl (a půl), Její pastorkyňa, Proces (Ó, božský Zlíne!), Dialogy karmelitek, Třináct písní, Hotel Viktoria, Smrt Hippodamie, Rok na vsi, Oresteia, Prodaná nevěsta a Trójanky.

„Blahopřeji Janu Antonínu Pitínskému, který patří k absolutní inscenační špičce českého divadla, i všem dalším nominovaným osobnostem. Zaslouží si naše velké poděkování za svou uměleckou činnost, za originální nápady, rozsáhlé kulturní aktivity, tvořivost a hlavně za svoje nadšení pro věc,“ komentovala ocenění radní Zlínského kraje pro kulturu Zuzana Fišerová.