Dnes je Mezinárodní den solidarity s Běloruskem

Novinky | 7. února 2021

„Zvu vás na Den solidarity s Běloruskem, který se bude konat v neděli 7. února. Svou účastí podpoříte ty, kteří v Bělorusku každý den protestují tváří v tvář nepřízni osudu a poděkujete jim za odvahu a silnou vůli.” Den solidarity s Běloruskem vyhlásila na tuto neděli běloruská politička, aktivistka a hlavní opoziční kandidátka na prezidentku Běloruska ve volbách roku 2020 Světlana Cichanouská. Vyzývá jeho prostřednictvím aktivisty, novináře a všechny přátele Běloruska, aby demonstrovali solidaritu organizováním shromáždění, vydáním publikací nebo prohlášení, vyvěšením národních běloruských barev (bílá – červená – bílá) nebo prostřednictvím dalších akcí.

Výzvu si můžete poslechnout tady. Je v běloruštině s anglickými titulky.

K akci se připojujeme i my!

V podcastu Hladový Kašpárek je pro vás od dnešního rána k volnému poslechu připravena hra současného běloruského autora Andreje Kurejčika Uražení. Doplněna je o krátký úvod režiséra Patrika Lančariče.

Hra mapuje první měsíc běloruské revoluce. Vypráví formou monologů o vzestupech a pádech rané fáze demokratické transformace. Všechny postavy mají své reálné předobrazy – Alexandra Lukašenka (Zdeněk Julina), Světlanu Cichanouskou (Tamara Kotrbová) a v ostatních neuvěřitelné běloruské občany, kteří bojují s totalitním režimem, někdy za cenu vlastního života, svobody i svobody svých blízkých. Představují při tom dva protichůdné úhly pohledu ve vyburcované běloruské společnosti.

Poslouchejte tady.

Patrik Lančarič bude i hostem moderované online debaty Umění jako politické gesto na téma solidarity s Běloruskem, kterou 7. února pořádají  České středisko ITI – zastřešující platforma českých scénických umění a Divadelní ústav. Sledovat ji můžete tady.

Program debaty a více informací tady.

pozvánka Bělorusko debata