Česko slovenský festival Setkání Stretnutie 2024 je za dveřmi!

Novinky | 25. dubna 2024

28. ročník festivalu

14. – 18. 5. v Městském divadle Zlín

28. ročník mezinárodního divadelního festivalu Setkání Stretnutie přinese v termínu 14. – 18. května výběr toho nejlepšího, co se v poslední době urodilo na česko-slovenské divadelní scéně. Vstupenky jsou v prodeji od začátku dubna.  Patronem festivalu je letos herec, humorista a zpěvák Miroslav Noga: „Česko–slovenský festival v Zlíne je o našom krásnom divadelnom Setkání stretnutí bez pomlčky a bez prekladu. Užime si ho!“, říká a jedním dechem i zdraví z nedaleké Bratislavy.

„Festival je na jedné straně specifický tím, že jako jediný svého druhu spojuje divadelníky z obou krajin, které tak dlouho tvořily společný stát a jejichž kultura je dodnes v mnohém úzce spjatá, a že se snaží prezentovat jejich současnou práci a tím otevírat kulturní, ale i společenský dialog. Na druhé straně je specifický i svým dramaturgickým zaměřením – orientací na dramaturgické novinky, tzn. první uvedení textů, autorské divadlo, nové adaptace či dramatizace, přibližuje dramaturgyně festivalu Katarína Kašpárková Koišová.

A co nabídne letos zlínské divadlo ve Velkém sále?

Festivalový maraton slavnostně zahájí ve Velkém sále slovenské Divadlo Jana Palárika z Trnavy s inscenací Filip. Ta je vzpomínkou na tvorbu a život Jaroslava Filipa, slovenského hudebníka, zpěváka a skladatele, dlouholetého spolupracovníka Juliusa Satinského a Milana Lasicy.

Druhý festivalový den se ve Velkém sále představí adaptace románu Kateřiny Tučkové Bílá voda v podání Městského divadla Brno a režii Doda Gombára. Román, jenž byl v roce 2022 oceněn Státní cenou za literaturu, je inspirovaný skutečnými událostmi. Inscenace se strhujícím dějem zpřítomňuje opomíjenou kapitolu totalitního bezpráví, a rovněž otevírá i otázku nerovného postavení žen v církvi a vlastně i v celé společnosti.

Třetí festivalový večer bude patřit bratislavskému Divadlu Astorka Korzo’90, které přiveze nejen svou úspěšnou Nevestu, ale i patrona letošního festivalu Miroslava Nogu. Ten o inscenaci, která získala hlavní cenu Festivalu Nová drama 2023 – Cenu Grand Prix a Cenu bratislavského diváka, říká: „Poviedku Nevesta chcel jej autor a scenárista Ladislav Grosman sfilmovať ako prvú, ale rozhodnutie nakoniec padlo na oscarový film Obchod na korze. V dramatizácii Jakuba Nvotu a v réžii Juraja Nvotu ale predsa len ožila v divadelnej podobe a napriek tomu, že je z obdobia stupňujúceho sa antisemitizmu a prvého transportu tisícky židovských dievčat zo Slovenského štátu, je paradoxne aj po polstoročí znovu nesmierne aktuálna. Stretnime sa teda na Setkání v Zlíne a zatlieskajme slobode a demokracii, ktorú si musíme vážiť a chrániť.

V páteční večer zlínské jeviště ovládne Marie Antoinetta Davida Adjmije Divadla F. X. Šaldy Liberec v režii Janky Ryšánek Schmiedtové. V tragikomedii ze soukromí poslední královny Francie s nevyhnutelným koncem se v hlavní roli představí Karolína Baranová, která za svůj výkon získala Cenu Thálie 2023 v kategorii činohra (ženský herecký výkon).

Festival zakončí v sobotu 18. května večer zcela mimořádný společný projekt Městského divadla Zlín a Filharmonie Bohuslava Martinů. Inscenace EGBDF (Kdo se naladí na správnou notu) česko-britského autora Toma Stopparda, zlínského rodáka, bude uvedena v české premiéře v režii Patrika Lančariče. Stoppard se touto hrou v roce 1977 vyjádřil k osudu své rodné země: věnoval ji dvěma odvážným disidentům Vladimíru Bukovskému, jenž otevřeně pojmenovával zneužívání psychiatrie sovětskou mocí, a Viktoru Fajnbergovi, který se 25. srpna 1968 účastnil demonstrace na Rudém náměstí proti okupaci Československa.

Menší sály lákají rovněž na atraktivní produkce

Na Malé scé se ve středu 15. května představí Národní divadlo Brno s aktuální inscenací (R)Evoluce, která přináší návod na přežití v 21. století a zamýšlí se nad tím, jak naše životy ovlivňuje umělá inteligence. Moravské divadlo Olomouc uvede na festivalu v sobotu 18. května novou dramatizaci klasického příběhu Rudolfa Těsnohlídka o lišce Bystroušce pod názvem Liška B. v režii významného českého divadelního i filmového režiséra Miroslava Krobota. 

V komorním Studiu Z ve středu 15. května uvede olomoucké Divadlo Tramtarie autorskou inscenaci Fat cabaret: lásky, strach a zen nekonfekčních žen, která se zamýšlí nad současnou problematikou bodyshamingu.  Ve čtvrtek 16. května festivalovému publiku představí pražské Divadlo Pod Palmovkou inscenaci úspěšného současného autora a režiséra Tomáše Dianišky s názvem Žena filmového kritika. Slovenské komorné divadlo Martin přiveze v pátek 17. května autorskou inscenaci Doma – všade – dobre – najlepšie v režii Mariana Amslera, zabývající se fenoménem nomádství a tím, co v dnešním globalizovaném světě znamená domov.

V rámci těch nejkomornějších prostor, kterými jsou Dílna a šatna orchestru se představí divadlo Kam jdeš? s inscenací Tento pokoj se nedá sníst,která je adaptací úspěšné slovenské knihy Nicol Hochholczerové odkrývající intimní téma sexuálního zneužívání. Brněnské Divadlo Aldente, zaměřující se na práci s lidmi s Downovým syndromem, se představí s programem Stand Up Down, v rámci kterého spolupracuje i s úspěšným moderátorem a bavičem Filipem Tellerem.  Své místo v programu mají už tradičně i studenti Zlínské soukromé vyšší odborné školy umění: diváci se mohou těšit na jejich inscenace Marie Magda a 3 a pačago.

Pro děti se chystá ve čtvrtek 16. května Pohádka o stvoření v podání domovského Městského divadla Zlín a v neděli 19. května dopoledne představení Cvičenci za čárou, neuvěřitelně vtipná klaunérie v podání profesionálních klaunů Labil Bones. Pro dětí do tří let je v sobotu připraveno představení Eyjú v podání pražského studia Damúza.

V rámci doprovodného programu festivalu se diváci mohou těšit na masterclassy, prezentace studentů uměleckých vysokých škol, koncerty, ale především na setkávání a stretávání na všech možných úrovních.

Kompletní hlavní program festivalu Setkání Stretnutie 2024 zde:

Úterý 14. 5. 2024

Studio Z

12.00   setkání studentů JAMU/VŠMU / Otevřená hodina

Dílna

17.00   RIEKA ČO PRÁZDNOM NEPRETEKÁ I Akadémia umení v Banskej Bystrici

Velký sál

19.00   slavnostní zahájení

            FILIP I Divadlo Jana Palárika v Trnave

Středa 15. 5. 2024

Studio Z

10.00   FAT CABARET: lásky, strach a zen nekonfekčních žen I Divadlo Tramtarie

Šatna orchestru

11:00   TENTO POKOJ SE NEDÁ SNÍST I Kam jdeš?

Malá scéna

15.30   (R)Evoluce I Národní divadlo Brno

Velký sál

18.00   BÍLÁ VODA I Městské divadlo Brno

Čtvrtek 16. 5. 2024

Velký sál

10.00 POHÁDKA O STVOŘENÍ I Městské divadlo Zlín

Šatna orchestru

14.00   MARIE MAGDA I Divadlo Mandragora ZSVOŠU

Studio Z

16.00 ŽENA FILMOVÉHO KRITIKA I Divadlo pod Palmovkou

Velký sál

19.00   NEVESTA I Divadlo ASTORKA Korzo´90

tek 17. 5. 2024

Šatna orchestru

10.00   3 A PAČAGO I Divadlo Mandragora ZSVOŠU

Dílna

14.30 STAND UP DOWN I Divadlo ALDENTE

Studio Z

16.00   DOMA – VŠADE DOBRE – NAJLEPŠIE I Slovenské komorné divadlo Martin

Velký sál

19.00   MARIE ANTOINETTA I Divadlo F. X. Šaldy Liberec

Dílna

22.00   FRANZ ALPA I koncert

Sobota 18. 5. 2024

Studio Z

10.00 a 11.30 Eyjú I Damúza

Šatna orchestru

14.00   TENTO POKOJ SE NEDÁ SNÍST I Kam jdeš?

Malá scéna

16.00   LIŠKA B I Moravské divadlo Olomouc

Velký sál

19.00   EGBDF – Kdo se naladí na správnou notu I Městské divadlo Zlín, Filharmonie Bohuslava Martinů

Dílna

22.00   GOLDEN DELICIOUS I koncert

Neděle 19. 5. 2024

Letní scéna

10.00   CVIČENCI ZA ČÁROU I Labil Bones