Cenu ředitele letos převezme scénograf Jaroslav Čermák

Novinky | 2. září 2021

Cenu ředitele, kterou principál Městského divadla Zlín Petr Michálek každoročně uděluje v rámci slavnostního zahájení sezóny, letos převezme renomovaný scénograf Jaroslav Čermák st. Předání se uskuteční v pátek 3. září před českou premiérou romantického dramatu Pýcha a předsudek. Ta zároveň otevře i 25. ročník česko-slovenského divadelního festivalu Setkání Stretnutie.

„Letos je to třicet let, kdy Jaroušek, jak mu všichni říkáme, připravil ve zlínském divadle svou první scénografii. Šlo o titul Píseň písní, což nemůže být náhoda. Jaroušek nemohl začít ničím jiným než milostnou poezií, plnou erotičnosti a podmanivé lyričnosti, která má jednu podstatnou vlastnost – zdánlivě prosté a jednoduché vyjadřovací prvky slouží silné výpovědi. To přesně je pro mne Jaroušek a jeho práce. Zlínské divadlo ovlivnil jako málokdo,” uvedl Petr Michálek.

Jaroslav Čermák st. začínal ve zlínském divadle jako kulisák a strojník, poté přešel do malírny jako umělecký malíř a kašér a před svým odchodem „na volnou nohu“ v roce 2008 byl více než 10 let šéfem výpravy.

Jako scénograf je ve Zlíně podepsán pod téměř 60 inscenacemi ve Velkém sále, Studiu Z i klubové Dílně (Marie Stuartovna, Král Lear, Hello, Dolly!, Kabaret, Malované na skle a další). Aktuálně jsou na repertoáru komedie Poprask na laguně a Poslední ze žhavých milenců s jeho výpravou.

Jako výtvarník dlouhodobě spolupracuje i s jinými divadly pro celé ČR – Horácké divadlo Jihlava, Divadlo Petra Bezruče, Národní divadlo moravskoslezské, Divadlo Na Fidlovačce, Divadlo Polárka, Divadlo Šumperk, Národní divadlo Brno, Jihočeské divadlo České Budějovice nebo Divadlo Tramtarie.

V roce 1989 byl jednou z nejvýraznějších osobností revolučního dění na Zlínsku.