Cenu Martina Porubjaka na festivalu Setkání Stretnutie získala Jana Oľhová

Novinky | 25. května 2023

Městské divadlo Zlín ve středu 24. května slavnostně zahájilo 27. ročník česko-slovenského festivalu Setkání Stretnutie před představením Slovenského národného divadla Pohreb alebo svadba – Čo skôr? Při této příležitosti zlínští divadelníci udělili i letos Cenu Martina Porubjaka: obdržela ji Jana Oľhová, výrazná herecká osobnost slovenského i českého uměleckého světa.

Cena Martina Porubjaka nese jméno slovenského dramaturga, dramatika, scenáristy, překladatele, divadelního a filmového režiséra. Uděluje se za umělecký přínos česko-slovenským vztahům na zlínském festivalu Setkání Stretnutie od roku 2016.

V minulosti ji obdrželi Martin Huba, Boleslav Polívka, Emília Vášaryová, Jan Antonín Pitínský, Milan Lasica a Miroslav Plešák. 

Janu Oľhovou mohli čeští diváci potkat v řadě českých nebo i československých koprodukčních filmů. Na českém divadelním jevišti se teď objevuje v inscenaci Iokasté, která vznikla jako koprodukční česko-slovenský projekt. 

Cena Martina Porubjaka – ocenění:

r. 2016 – Martin HUBA

r. 2017 – Bolek POLÍVKA

r. 2018 – Emília VAŠARYOVÁ

r. 2019 – J. A. PITÍNSKÝ

r. 2020 – festival se nekonal

r.2021 – Milan LACICA in memoriam

r. 2022 – Miroslav PLEŠÁK in memoriam

Festival Setkání Stretnutie potrvá do neděle 28. května. Jeho hlavním cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků, ukázat výsledky spolupráce, iniciovat dialog české a slovenské divadelní kultury.