Baťa III se vrací – „Příběh muže, který to neměl lehké“

Novinky | 25. května 2023

Baťa III se po krátké přestávce vrací na scénu, přesněji tedy do Památníku Tomáše Bati, který není bohužel v zimních měsících vytápěn. Ale jak bylo již na podzim avizováno, inscenace mapující příběh posledního z trojice Baťů se na program divadla vrátí opět v květnu.

Unikátní site-specific projekt Baťa III uzavírá jeden z dlouhodobých regionálních cyklů Městského divadla Zlín – trilogii o slavné obuvnické rodině Baťů. Realizován byl v Památníku Tomáše Bati, který byl díky rozsáhlé rekonstrukci vrácen do původní podoby. Divadlo se uskutečněním tohoto projektu navíc aktivně zapojilo do oslav 700 let města Zlína. Premiéra proběhla v rámci mezinárodního divadelního festivalu Setkání Stretnutie 11. června 2022.


režie — Dodo Gombár
v hlavní roli — Radovan Král

Tomáš Baťa mladší, Tomík, Baťa třetí, syn slavného Tomáše Bati, zakladatele baťovského impéria, se jako osmnáctiletý kluk sklání nad otcovou rakví, která pomalu sestupuje do země. Tiše slibuje, že bude věrným, zodpovědným a pevným pokračovatelem jeho odkazu. V roce 1939 odjíždí před nacisty do Kanady, kde později řídí Bata Shoe Organization. V listopadu 1989 se vrací do Zlína a stává se symbolem změny režimu.

„Na ten zážitek nikdy nezapomenu, zvlášť když dobře vím, že lidé ve mně viděli víc symbol než osobu.“

Tomáš Baťa ml. se svým příběhem vstupuje do prostoru Památníku Tomáše Bati. Symbolicky se syn potkává se svým otcem, zakladatel impéria se potkává s posledním z pokračovatelů. Jako by v duši otce ožívalo tělo syna.
„Inscenace Baťa III je pro mne novou možností pohledu na divadelní výpověď. Tím, že jevištěm
se stává významné architektonické místo, dostává naše snažení novou podobu a energii.
Moc mne těší, že představení se setkalo s příznivým a vstřícnym přijetím, jsem rád, že Tomík
se znovu postaví nad pomyslný hrob svého otce, aby se mohl baťovský příběh uzavřít.“
Dodo Gombár

INFO PRO VÁS
kde — Památník Tomáše Bati
délka představení — 65 minut
pozor! — omezený počet míst
vstupenky — divadlozlin.cz / pokladna MDZ

Na představení se do prostor Památníku Tomáše Bati vpouští diváci 10 minut před začátkem představení, tedy v 18.50 hodin. Prosíme Vás o dochvilnost. Přímo v budově PTB není zázemí (toalety, bufet, šatna), ale diváci mohou pro tyto účely využít Infopoint, který se nachází v budově gymnázia hned nalevo od PTB.

KDY HRAJEME:

KVĚTEN – 25. 5. / 27. 5. (zadáno pro Divadelní svět Brno / 29. 5.

ČERVEN – 12. 6. / 15. 6. / 20. 6. / 26. 6.

SRPEN – 29. 8.

ZÁŘÍ – 1. 9. / 2. 9. / 4. 9. / 5. 9. / 7. 9.

Vstupenky tady.