Špína

Béla Pintér
režie: Patrik Lančarič
délka: 2 hod. 30 min. včetně přestávky
dramaturgie: Katarína Kašpárková Koišová
scéna: Michal Syrový
kostýmy: Michaela Semotánová
hudba: Štěpán Princ, Adam Kořán a Zdeněk Hrachový (Fleret)
choreografie: Hana Achilles
překlad: Jiří Zeman

česká premiéra

Zima, jaro, léto až podzim. Od ledu přes setbu, žně až ke sklizni. Takový je čas na vesnici. Žena a muž. Ona sociální pracovnice, on majitel biopekařství uprostřed vesnice v čistém, hezkém malém domku s velkou zahradou. Ke štěstí jim chybí už jen dítě. Když se z mouky udělá kvásek. Když se zadělá na chleba, těsto kyne. Pak bude na chleba. Když se však obilí neurodí, není co jíst. Takový je řád. Irena ví, že nikdy neotěhotní. A tak se rozhodne pro adopci. Z dětského domova si však nepřivede nemluvně, nýbrž dvě dospívající dívky: Růži, přezdívanou Špína, a její kamarádku Anitu. Dvě holky bez rodiny, bez lásky, bez kořenů. Do zcela cizího prostředí. Jaké je být nemilován? A jak nebezpečné mohou být předsudky a hluboko pod kůži zaryté stereotypy?

„V poslední době jsem se musela vypořádat s tím, kdo… nebo co vlastně jsem. Víš, dřív jsem hluboce opovrhovala těmi, kteří soudí lidi podle jejich původu, ovšem přišla jsem na to, že jsem se mýlila.“

Brilantně napsanou hru Špína významného současného maďarského dramatika a režiséra Bély Pintéra uvedeme v české premiéře. Režijně ji nastuduje umělecký šéf Patrik Lančarič. A můžeme prozradit, že výraznou a bezpochyby zajímavou bude i hudební složka inscenace.

Obsazení

Irena

Adam

Růža

Anita

Ondra Šulek

Pavka Kováč / Profesor

Vojta

Etuška

Vychovatelka

Jan Sekyra

Serge

Policista

Pepík Novák / Slamák

Kevin Lakatoš / Smrt