Městské divadlo Zlín vstoupí od září do jubilejní 80. sezony. S podtitulem Hrdinové mezi námi rozšíří svůj repertoár o osm nových titulů. Předprodej předplatného startuje 2. května.
Hrdinové mezi námi
„Hrdinou se člověk nerodí, hrdinou se stává svými činy. Každý z nich musí projít životní zkouškou, nějakou křivdou nebo zklamáním, musí překonat překážky a zrady, musí se učit z vlastních chyb, projevit sebezapření a dospět k pokoře a hlubšímu poznání života. A přesně proto zde po celá tisíciletí existují příběhy hrdinů. Divadlo vzniklo jako ideální prostor, kde můžeme tyto příběhy vyprávět a prožívat. Doba, kterou žijeme, hrdiny potřebuje. Může jím být každý z nás,“ vysvětluje tematické zaměření sezony umělecký šéf divadla Patrik Lančarič.
Sezonu zahájí premiéra světové klasiky. Ibsenova Nora není jen kritikou společenských konvencí a genderových stereotypů, ale i hlubokým zamyšlením nad svobodou, hledáním vlastní identity a cenou, kterou musíme zaplatit za pravdu. V repertoáru zlínského divadla se objeví poprvé v historii .
Fokus: Region
Již třetí sezonu rozvine zlínské divadlo dramaturgický koncept známý jako Fokus, v rámci kterého se zaměřuje na konkrétní téma či cíl. Po předchozích sezonách (Fokus: Maďarsko a Fokus: Božena Němcová) se v jubilejní 80. sezoně bude intenzivněji věnovat osobnostem a událostem spjatým se Zlínským krajem. Čeká nás Fokus: Region. V rámci něj se představí dva velké regionální příběhy, které dokonale naplňují téma nadcházející sezony: Hrdinové mezi námi. Tím prvním je pohnutý osud obyvatel osady Ploština za druhé světové války s názvem Tiše buší Ploština, a námětem druhého, pojmenovaného jednoduše Kryl, je život a dílo kroměřížského rodáka Karla Kryla. Tyto dva výjimečné příběhy spojuje téma osobní odvahy, morálních hodnot a boje za svobodu. Oba tituly uvádí divadlo ve světové premiéře.
Jubilejní sezona však bude inspirovat i k ohlédnutí se za vlastní historií divadla. Založení tak významné kulturní a společenské instituce je velkou událostí v životě každého města či kraje. Zlínské divadlo si svůj vznik připomene pohádkou pro celou rodinu Hrátky s čertem od Jana Drdy, kterou před osmdesáti lety svou činnost zahajovalo.
V české premiéře
Kromě dvou výše zmíněných světových premiér uvedeme v české premiéře současnou komedii Dietmara Jacobse a Moritze Netenjakoba Starý bílý muž, kteří si podobně jako ve hře Extrabuřt, již před časem uvedlo zlínské divadlo také v české premiéře, berou s humornou nadsázkou na paškál aktuální genderová, mezigenerační i rasová témata.
V komediálním duchu
Dramaturgii Velkého sálu doplní dva komediální hity. Diváci se mohou těšit na prověřenou brilantní komedii H. Lewise, J. Sayera a H. Shieldse Hra, která se zvrtla. Jako druhé v České republice uvede zlínské divadlo současnou komediální novinku, originální a svérázně bláznivou adaptaci Stokerova upírského románu pod názvem Drákula – komedie děsu.Ve Studiu Z uvidí diváci populární a nesmírně groteskní tragikomedii Ladislava Smočka Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho, kterájiž od svého prvního uvedení v Činoherním klubu zdomácněla nejen na českých a moravských jevištích.
Do divadla s předplatným výhodněji
Sezonní předplatné Městského divadla Zlín nabízí divákům řadu výhod: kromě výrazné slevy ze vstupného mají předplatitelé garanci stálého místa, ale i možnost přednostního využití speciálních nabídek divadla. Základní předplatné zahrnuje vstup na šest představení na Velkém sále za zvýhodněnou cenu oproti individuálnímu nákupu vstupenek. Divákům je k dispozici několik typů předplatného, lišících se termíny a časy představení tak, aby vyhovovaly různým časovým možnostem.
Cena Aplaus
Souběžně s prodejem předplatného probíhá i hlasování v oblíbené divácké anketě Aplaus. Až do 31. srpna je možné dát svůj hlas herečce či herci, kteří diváky v končící sezoně nejvíce zaujali. Hlasovat je možné elektronicky na webu divadla či prostřednictvím hlasovacích lístků a boxů umístěných u pokladny, ve foyer Velkého sálu a u šatny společné pro Dílnu a Studio Z. Z platných lístků s vyplněnými kontaktními údaji budou vylosováni tři výherci, kteří obdrží od divadla dárky. Cenu Aplaus za nejoblíbenější inscenaci získá titul, který bude mít nejlepší výsledek za celosezonní hlasování diváků po každém představení. Vítězové ankety budou vyhlášeni 6. září 2025 při slavnostním zahájení divadelní sezony na galavečeru ve Velkém sále a získají skleněnou plastiku z dílny výtvarníka Jiřího Vosmíka.
Přehled titulů sezony 2025/2026
Velký sál
Henrik Ibsen | NORA | režie: Zdeněk Dušek | premiéra: 20. září 2025
Nora je žena a Torvald je její manžel. Ona je krásná a temperamentní, on pragmatický a zásadový. V kulisách zdánlivě idylického domova v čase Vánoc se rozehrává příběh jednoho manželství. Torvaldovo povýšení na ředitele akciové banky totiž přináší příslib bezstarostné budoucnosti, ale současně nechává vyplout na povrch i hříšná tajemství minulosti. Manželé jsou pod tíhou zákonů a společenských konvencí nuceni odložit masku a postavit se za sebe. Tak otevřeně a upřímně jako nikdy předtím. Nora tak přehodnocuje nejen svoje pochybení, ale celkovou pravdu o svém manželství a sobě samé.
„Jsme spolu osm let. A nenapadá tě, že je to za tu dobu poprvé, co spolu my dva, ty a já, manžel s manželkou, mluvíme vážně?“
Ibsenova hra byla poprvé uvedena v roce 1879 v Královském divadle v Kodani a doslova šokovala tehdejší společnost. Není totiž jen kritikou společenských konvencí a genderových stereotypů, ale i hlubokým zamyšlením nad svobodou, hledáním vlastní identity a cenou, kterou musíme zaplatit za pravdu. Nora otevřela debatu o právech žen, manželských vztazích a individuální svobodě, a to nejen v umělecké, ale i ve společenské rovině.
H. Lewis, J. Sayer, H. Shields | HRA, KTERÁ SE ZVRTLA | režie: Hana Mikolášková | premiéra: 25. října 2025
Ochotnický spolek Křoví Všemina se chystá na premiéru. Hrají ryzí anglickou detektivku. A všechno šlape jako hodinky. Obsazení rolí sedí přesně, dokonce i sponzoři se našli! Děj se odehrává v komnatách Havershamova panství na oslavě zásnub. Je zima roku 1920. Začínáme. Ale… Jejda. Premiéra se nevyvíjí úplně tak, jak by měla. Co všechno se může zvrtnout v noční můru divadelníků? Bude jim přát štěstí a dohrají hru do konce? Vydrží to kulisy? A vaše bránice?
„Žádný strach, mám to pod kontrolou.“
Hra, která se zvrtla byla poprvé uvedena oceňovaným divadelním souborem Mischief Theatre v Londýně v roce 2012. A její cesta napříč světovými jevišti je famózní. V září 2014 se přesunula do divadla Duchess na londýnském West Endu, pak získala také Cenu Lawrence Oliviera za nejlepší komediální text roku 2015. Úspěšně dobývá Austrálii, Broadway i Paříž, ale také česká jeviště.
Jan Drda | HRÁTKY S ČERTEM | režie: Jakub Hekl | premiéra: 2. listopadu 2025 | pohádka
Vysloužilý voják Martin Kabát se ničeho nebojí. Ani loupežníka v lese a ani čertů ve strašidelném mlýně – dokonce s nimi zvládne hrát i mariáš. Jenže s peklem si nezahrává jen on. Princezna Dišperanda a její služebná Káča touží po ženichovi natolik, že se neváhají upsat ďáblu. Stačí jeden osudný podpis, a Martin Kabát musí zasáhnout. Naučí se nakonec i on, že strach může být někdy užitečný?
Oblíbenou pohádkovou komedii přinášíme nejen těm nejmenším, ale i jejich rodičům, protože tento nesmrtelný souboj dobra a zla oslovuje všechny generace. Těšit se můžete na poutavou výpravu a hravou hudební atmosféru.
„Třeba tomu nejčernějšímu čertu bych duši upsala, jen aby konečně přišel ženich!“
Jan Drda napsal Hrátky s čertem za nacistické okupace v roce 1942 za heydrichiády. V roce 1946 se touto pohádkou otevíralo ve Zlíně Divadlo pracujících. Po padesáti letech si ji zlínští diváci připomenuli znovu. A nyní si opět u příležitosti jubilejní 80. sezony budeme s čerty hrát.
Dietmar Jacobs, Moritz Netenjakob | STARÝ BÍLÝ MUŽ | režie: Petr Štindl | česká premiéra: 22. listopadu 2025
Pohřeb není zrovna tou nejpříjemnější životní událostí, ale vše se může ještě mnohem více zkomplikovat, když například pohřební služba zcela nesplní vaše očekávání.
Gernot Steinfels, zakladatel a šéf společnosti Spodní prádlo Steinfels, v 94 letech zemřel, a protože neměl žádnou rodinu, pohřeb zařizuje jeho firma v čele s nástupcem, šedesátníkem Horstem Bohnem. Pravděpodobně by vše proběhlo hladce, kdyby si jeho kolegyně Alina nevšimla nápisu na smuteční stuze. Jedno malé opomenutí – nebo snad záměr – roztočí neuvěřitelnou spirálu groteskních situací, neopodstatněných dohadů, podpásových tvrzení, lechtivých urážek a absurdních konfliktů, které ve své směšnosti dokonale vypovídají o světě, ve kterém žijeme.
„Panebože, já taky nevím, co je dobře a co špatně. Jestli jsou ženský s pindíkem nebo starý bílí muži s vagínou. Nebo jestli je hotdog bez párku transka… Ale co jsem chtěla říct… Proč si všichni jste vždycky tak jistý, že máte pravdu?“
Komedie Dietmara Jacobse a Moritze Netenjakoba, s jejichž tvorbou se zlínský divák mohl setkat díky velmi úspěšné komedii Extrabuřt, líčí úskalí a rétorické pasti současné diskuse o společenských normách. Titul uvedeme v české premiéře.
Gordon Greenberg, Steve Rosen | DRÁKULA – KOMEDIE DĚSU | režie: David Vyhnánek | premiéra: 31. ledna 2026
Nebezpečná Transylvánie. Do zrádných hor se vydá nesmělý anglický realitní makléř Harker, aby poznal tajemného klienta – hraběte Drákulu. Drákula se vyjeví nejen jako upír, ale také jako narcistní postava zmítaná existenční krizí. V momentě, kdy uvidí na fotografii Harkerovu snoubenku Lucy, propadne touze spatřit ji a vydává se do Londýna! Co na to známý lovec upírů Jean Van Helsing? Co se stane s Lucy? A proč náhle začínají mizet lidé?
„A ten krk! Takový krk jsem neviděl nejméně tisíc let!“
„Při čtení původního Drákuly nás zaujala odvaha, s jakou si jeho autor Bram Stoker, uzavřený homosexuál ve viktoriánské Anglii, pohrával se sexualitou a rodovými normami,“ konstatují autoři adaptace.
Díky nim se legendární příběh o upírech mění v děsivě zábavnou crazy komedii plnou důmyslných slovních hříček a absurdních situací v provedení ještě absurdnějších postav, které diváka nenechají vydechnout, protože mu zkrátka vyrazí dech. Tento Drákula vám ukáže, že i ta nejděsivější věc může být k smrti zábavná.
Dodo Gombár | TIŠE BUŠÍ PLOŠTINA | režie: Dodo Gombár | světová premiéra: 28. února 2026
Inscenace Tiše buší Ploština vychází z autentických historických událostí a výpovědí pamětníků. Přibližuje osudy obyvatel valašských pasek z konce druhé světové války, nahlíží na bolavou událost dějin. Ožívají zde příběhy obyčejných lidí, stejně jako lidí zaslepených, zhmotňují se osudy jednotlivců i celé komunity, která se stala obětí kruté odvety za podporu partyzánského hnutí. Jejich hlasy, kroky a tep jsou součástí dramatické symfonie, kde každý zvuk nese tíhu paměti. Rytmus se zde stává samotným vypravěčem, zvuk jazykem nevyřčeného. Napětí, strach i ticho před bouří, tlukot srdcí těch, kteří čelí nevyhnutelnému, a kroky, jež se ztrácejí v ozvěnách plamenů, které pohltily vše, co bylo milováno.
„K poledni visí nad krajem něco těžkého a dusného. Dravá šelma, dosud neviditelná, neznámá, ale očekávaná, otvírá svou tlamu, aby pohltila Ploštinu…“
Inscenace bude uvedena v rámci regionální dramaturgické linie, skrze niž se snažíme vědomě připomínat významné osudy a události Zlínského kraje. Autor a režisér Dodo Gombár ve svém zpracování však nejde jen cestou historické rekonstrukce: rovněž bude hledat a objevovat skrytou poezii a naději, nezlomnou víru ve svobodu a v život.
Peter Pavlac, Patrik Lančarič | KRYL | režie: Patrik Lančarič | světová premiéra: 25. dubna 2026
Karel Kryl. Malý muž velkého srdce a morální odvahy. Básník s kytarou. Jeho písně zlidověly. Staly se z nich symboly odvahy a boje proti totalitní moci. Kytarou a zpěvem proti tankům a lidské blbosti. Divadelní inscenace o tvůrci, který do svých poetických, ale i satirických textů a básní dokázal vložit své vidění světa.
„Bratříčku, zavírej vrátka.”
Připravujeme obrazivou inscenaci plnou hudby a poezie, v níž nejen skrze texty Krylových písní rozkryjeme pozadí jeho života i klíčové okamžiky našich dějin. Hru o významném kroměřížském rodákovi uvádíme v rámci dramaturgické linie regionálních témat, na něž bude u příležitosti osmdesátého výročí založení zlínského divadla zaměřen náš fokus. Uvádíme v české premiéře.
Studio Z
Ladislav Smoček | PODIVNÉ ODPOLEDNE DR. ZVONKA BURKEHO | režie: Jan Leflík | premiéra: 11. října 2025
Podivín Dr. Zvonek Burke si už hezkých dvacet let spokojeně vegetuje v podnájmu, který nazývá svým královstvím. Když se však dozví, že z toho ostrova klidu dostane výpověď, začne se bránit všemi možnými způsoby a prostředky, které má zrovna po ruce.
Zvonek Burke je postava plná paradoxů – na jedné straně se snaží chovat správně a zachovat si tvář slušného člověka, na druhé straně se neštítí intrik a absurdních činů, které ho však nakonec jen více zamotávají do vlastních lží a nedorozumění.
„Všichni bychom měli hledat dobro v sobě, abychom je poznali a druhé přesvědčili. Ve skrytu nás by neustále měla kypět a klokotat touha! Touha po rozdání. Tu cítím, té bezmezně věřím, ta je mi motorem, bez kterého bych snad nemohl žít. Rozumíte, žít, žít, nejen vegetovat!“
Hra Ladislava Smočka není jen brilantní komedií plnou gagů a slovních přestřelek, ale i podobenstvím o lidské bezmoci tváří v tvář chaosu. Smějeme se Burkeho nesnázím, ale v hloubi duše tušíme, že jeho boj je i naším bojem – a že možná právě v té směšnosti se skrývá podstata lidského údělu.