Panika

Hrají: Jan Kummer, Veronika Porubová, Barbora Lučanová, Karolína Vlčková, Vendula Možnarová, Klára Křišťálová, Lucie Krupíková, Milena Krupičková, Margita Přikrylová

Hra Panika je součástí dlouhodobého autorova projektu nazvaného souhrnně Heptalogie Hieronyma Bosche, v rámci něhož bylo zatím uvedeno 6 titulů. Spregelburd připadl na nápad napsat tento cyklus v roce 1996 a nechal se v něm inspirovat deskovou malbou Sedm smrtelných hříchů od Hieronyma Bosche (1480) – a to jak formálně, tak obsahově. Ve hrách zařazených do Heptalogie se Spregelburd zamýšlí nad konceptem hříchu (a jeho možností vůbec) v současné době, kdy se lidstvo neřídí žádným pevným náboženským, duchovním či filozofickým řádem. I proto se u Spregelburda neobjevují hříchy, ale pouze jakési jejich „postmoderní deviace“.

Žánrově lze Spregelburdovy hry označit za „chytré“ komedie. Autor v nich pracuje se svými znalostmi několika světových jazyků (včetně esperanta a znakové řeči), ve složitých zápletkách a násobených dějových liniích využívá svůj matematický talent, kombinační schopnosti a zkušenosti s technikou dramatu (vedl řadu dílen tvůrčího psaní v různých zemích Latinské Ameriky a ve Španělsku) a nezapře ani protřelého divadelního režiséra a zkušeného herce pohrávajícího si s divadelními konvencemi. Kromě 5. části Panika v českém překladu DILIA nabízí jednotlivé části cyklu Extravagance, Nechutenství, Skromnost, Hloupost a Paranoia ve španělských originálech nebo anglických, německých, popř. francouzských překladech. 

Rezervace míst na divadlomandragora@gmail.com.