Láska jako téma 79. sezóny

V sobotu 7. září zahájí Městské divadlo Zlín svou 79. sezónu. A vstupuje do ní se smělou ambicí – otevřít divákovo srdce. Dramaturgickému plánu bude dominovat láska. „Jedna z největších sil na světě. Stojí na ní celé kultury, celé civilizace. A je bezpochyby nejsilnější ze všech témat v umění,“ říká umělecký šéf divadla Patrik Lančarič. 

Na vizuální podobě 79. divadelní sezóny se, stejně jako loni, podílel osvědčený tandem složený z grafika Michala Maliny a fotografa Marka Malůška. Jejich zadáním bylo pracovat s tématem nesentimentálně a nahlížet na něj novýma, originálníma očima. „Hledání cesty, jak téma sezóny ztvárnit vizuálně, pro nás byla výzva. Nakonec jsme nabídli koncept, ve kterém dominuje růžová barva, jež nemá být jen symbolem lásky a poselstvím dramaturgického plánu na téma ‚otevřít srdce‘, ale má také do určité míry vzbuzovat pozornost. Do kontrastu s tím pak vstupuje černobílá fotografie doplněná výrazným růžovým prvkem. Svým pojetím jsme chtěli akcentovat vyznění interakcí, emocí a situací, které v sobě vizuál v té finální kombinované podobě nese,“ doplňuje za tvůrčí tým Marek Malůšek.

Prvním titulem sezóny bude komedie jednoho z nejhranějších světových autorů Neila Simona s názvem Apartmá v hotelu Plaza. V hotelovém pokoji jsme svědky tří aktovek, které jsou motivem lásky zcela prostoupeny: uvidíme manželský pár v krizi, jedno setkání se studentskou láskou a rodiče ve svatební den dcery. Simonv této komedii ukazuje jednání lidí se sobě vlastním situačním humorem, komikou a hlubokým porozuměním pro všechny lidské slabosti. 

V říjnu na diváky čeká komedie A. P. Čechova Racek, přelomové dílo světové dramatiky, které bude na zlínském jevišti uvedeno vůbec poprvé. Racek je protkán řadou milostných vztahů – dominuje v něm šest jednostranných milostných vzplanutí, takže o absurdně-komické situace není nouze. Hru uvedeme v nové úpravě Patrika Lančariče a Marty Bačíkové. 

Třetím uvedeným titulem bude Garderobiér Ronalda Harwooda, ve kterém se autor vyznává ze své lásky k divadlu a divadelníkům. Pro tuto komedii na pozadí tragických událostí druhé světové války čerpal inspiraci ze svého vlastního života, během nějž působil jako garderobiér v Shakespearovské společnosti sira Donalda Wolfita. Inscenace bude výjimečnou hereckou příležitostí pro Luďka Randára a Gustava Řezníčka v hlavních rolích.

Na pořádnou love story se mohou diváci těšit v lednu, kdy bude uvedena muzikálová adaptace známého filmu Pretty Woman. Populární „pohádku pro dospělé“ proslavili představitelé hlavních hereckých rolí původní filmové předlohy  Julia Roberts a Richard Gere. Autoři hudby – Bryan Adams a Jim Vallance – vtiskli muzikálu pop-rockový zvuk svobodných 90. let. 

V únoru bude vůbec poprvé v České republice uveden v současnosti nejznámější japonský autor Haruki Murakami. Zlínské publikum čeká česká premiéra adaptace jeho proslulého románu Kafka na pobřeží, v němž  se teenager Kafka Tamura vydává na dlouhou a neznámou cestu. Společně s ním vstoupí diváci do světa, kde neexistuje hranice mezi reálným a imaginárním, kde se nikdo nediví, že kočky mluví a z nebe padají živé ryby. 

Sezónu uzavře svou láskyplnou náručí Babička Boženy Němcové. Této významné české autorce budeme věnovat zvýšenou pozornost v našem novém dramaturgickém formátu Fokus. Letos tedy Fokus: Božena Němcová, v rámci kterého uvedeme hned tři tituly, jež s osobností Boženy Němcové přímo souvisejí: již zmíněnou Babičku, pohádku Sedmero krkavců, v závěru sezóny pak hru o jejím životě s názvem Dávno, dávno již tomu (Zpráva o pohřbívání v Čechách) autora Františka Pavlíčka, rodáka z Lukova na Zlínsku. Ten hru napsal pro českou herečku Vlastu Chramostovou a její bytové divadlo, jež bylo její kreativní odpovědí na zákaz účinkování v divadle, televizi i rozhlase v období tzv. normalizace. Inscenací chce divadlo připomenout nejen osud slavné české spisovatelky, ale také těžké období, jímž se musela česká kultura protrpět a které by nemělo být zapomenuto. Inscenace se bude odehrávat v nejmenším hracím prostoru, v Šatně orchestru. 

V rámci cyklu tzv. regionální dramaturgie připravujeme i první uvedení dramatizace výjimečné knihy zlínské spisovatelky Hany Andronikové Zvuk slunečních hodin, ověnčené cenou Magnesia litera. Ta diváky v říjnové premiéře zavede do baťovského Zlína, ale i do Prahy či Indie za dob druhé světové války.

Během celého září mohou diváci stále pořizovat sezónní předplatné, ve kterém mají na výběr z několika hracích dnů. Jeho výhodou je především pevný termín, jistota oblíbeného místa a také až o 30 % výhodnější cena. 

Divadlo bude i v letošní sezóně pokračovat v oblíbených hereckých kurzech pro dospělé a mládež, které jsou součástí dlouhodobého projektu Otevřené divadlo. Kurzy začínají na přelomu září a října. Dospělým se v nich bude věnovat dlouholetý člen souboru Městského divadla Zlín Rostislav Marek, mládež pak povede jeho mladší kolegyně, hostující herečka Tereza Goláňová.

Hlavním mediálním partnerem Městského divadla Zlín se od 79. sezóny stává Český rozhlas Zlín. Toto spojení je výsledkem letité spolupráce a obě strany jej vnímají jako naprosto přirozené. Vedoucí programu zlínského studia ČRo MgA. Markéta Janíková k novému statusu říká: „Ve vysílání Českého rozhlasu Zlín se Městskému divadlu Zlín věnujeme dlouhodobě. Ať už rozhovorům s jeho osobnostmi, historii divadla i budovy samotné, nebo aktuálním pozvánkám na jednotlivá představení a výjimečné události. Naše spojení je přirozené: kulturní publicistikou v našem regionu se zabýváme systematicky a naši vnímaví posluchači jsou zároveň diváky a návštěvníky kulturních institucí a událostí. V právě začínající nové sezóně se tedy Český rozhlas Zlín stává hrdým mediálním partnerem MDZ. Těšíme se na společné zážitky – v divadle samotném i na ty zprostředkované na našich vlnách.”

VÍCE O TITULECH SEZÓNY 2024/2025

Vizual-velky-sal-79-sezona




Další aktuality