Městské divadlo Zlín vstoupí v září do 78. sezóny. Diváci se mohou těšit na neobyčejně pestrou kolekci celkem jedenácti premiér: sedm ve Velkém sále, dvě ve Studiu Z a jednu v Dílně. Již nyní herci pracují na dvou inscenacích: Špíně v režii uměleckého šéfa MDZ Patrika Lančariče a Pohádce o stvoření v režii Hany Marvanové. Navíc chystá zlínské divadlo ve spolupráci s Filharmonií Bohuslava Martinů mimořádný projekt, první uvedení hry Toma Stopparda EGBDF v České republice.
„Rok 2024 bude okrem iného významný aj tým, že sa bude konať Rok českej hudby, ktorý sa koná raz za desaťročie. Pri tejto príležitosti ponúkneme naozaj exkluzívny zážitok v podobe umeleckého spojenia Městského divadla Zlín s Filharmóniou Bohuslava Martinů. V českej premiére uvedieme hru pre hercov a symfonický orchester z pera zlínskeho rodáka Toma Stopparda. Tento projekt pripravujeme v rámci línie tzv. regionálnej dramaturgie, v ktorej popri regionálnych témach predstavujeme tiež diela významných rodákov nášho kraja. Ďalšia dramaturgická línia, ktorú s úspechom rozvíjame a ktorá si získava čoraz väčšiu pozornosť nielen našich divákov, ale aj odbornej kritiky, je uvádzanie nových hier v českej premiére,“ říká umělecký šéf divadla Patrik Lančarič.
První českou premiérou v sezóně bude již zmiňovaná inscenace Špína od významného současného maďarského dramatika a režiséra Bély Pintéra. Na prknech jeviště Velkého sálu bude mít premiéru 23. září.
„Keď som si prvýkrát prečítal túto hru, nasýtenú prvkami modernej balady, folklóru, irónie a krutého humoru, bol som ako uhranutý. Zasiahol ma silný príbeh a tiež nádherná divadelnosť, ktorá ho nesie v náručí. Rozozvučali sa mi v hlave tóny moravských ľudových piesní a obradov, ktorých tradícia siaha až do dávnej minulosti, no zároveň je veľmi úzko napojená na prítomnosť. Presne ten pocit, ako keď Jarmila Šuláková spievala s kapelou Fleret. A presne taká by mala byť aj táto inscenácia,“ přibližuje režisér inscenace Patrik Lančarič.
Druhou českou premiérou v pořadí bude také právě rozezkoušená Pohádka o stvoření od Hany Marvanové a Patrika Bouška. „V naší inscenaci dva klauni, Plus a Minus, jednoho dne omylem stvoří vesmír. A když už je takový vesmír na světě, je třeba ho prozkoumat a možná se o něj taky trochu postarat. Stvoření světa je báječné téma pro hravou, zábavně vědeckou inscenaci. Těšíme se, že společně se zvědavými diváky budeme objevovat taje vesmíru i naší vlastní existence… Skrze slovo, pohyb, ale hlavně s humorem a nadsázkou,“ říká režisérka Hana Marvanová. Pohádku o stvoření čeká premiéra první říjnovou neděli odpoledne.
Divácká anketa Aplaus 2023
Až do 31. srpna je možné hlasovat v divácké anketě Aplaus a dát tak svůj hlas herečce či herci, kteří diváky v sezóně 2022/2023 nejvíce zaujali. Cenu Aplaus za nejlepší inscenaci získá titul, který bude mít nejlepší výsledek za celosezónní hlasování diváků po každém představení.
Vítězové budou vyhlášeni na slavnostním zahájení divadelní sezóny 9. září v nově zrekonstruovaném Velkém sále a získají skleněnou sošku z dílny výtvarníka Jiřího Vosmíka. Z platných lístků s vyplněnými kontaktními údaji bude vylosován výherce, který obdrží divadelní dárek. Hlasovat je možné elektronicky na webu divadla či prostřednictvím hlasovacích lístků a boxů umístěných u pokladny.
Vstupenky na zářijová představení zakoupí diváci od 9. srpna, předplatitelé ještě o dva dny dříve.
Předplatné je v prodeji i po dobu letních měsíců. Provozní doba pokladny je 3. – 4. července od 11 do 17 hodin, od 7. července do 4. srpna je zavřeno, od 7. do 31. srpna od 11 do 17 hodin.
Půjčovna kostýmů je v červenci a srpnu uzavřena.
___________________________________________________________________________
VÍCE O VŠECH TITULECH SEZÓNY 2023/2024:
VELKÝ SÁL
BÉLA PINTÉR
ŠPÍNA
režie — Patrik Lančarič
česká premiéra — 23. září 2023
Zima, jaro, léto až podzim. Od ledu přes setbu, žně až ke sklizni. Takový je čas na vesnici. Žena a muž. Ona sociální pracovnice, on majitel biopekařství uprostřed vesnice v čistém, hezkém malém domku s velkou zahradou. Ke štěstí jim chybí už jen dítě. Když se z mouky udělá kvásek. Když se zadělá na chleba, těsto kyne. Pak bude na chleba. Když se však obilí neurodí, není co jíst. Takový je řád. Irena ví, že nikdy neotěhotní. A tak se rozhodne pro adopci. Z dětského domova si však nepřivede nemluvně, nýbrž dvě dospívající dívky: Růži, přezdívanou Špína, a její kamarádku Anitu. Dvě holky bez rodiny, bez lásky, bez kořenů. Do zcela cizího prostředí. Jaké je být nemilován? A jak nebezpečné mohou být předsudky a hluboko pod kůži zaryté stereotypy?
MOLIÈRE
SCAPINO
režie a úprava — Roman Groszmann
premiéra — 4. listopadu 2023
Scapino! Jak ostře italsky to zní. Scapino – ten, který chytrostí a mazaností dokáže pomoci synům nesmlouvaných a krutopřísných otců, aby je nepřipravili o jejich milované dívky. A aby si je mohli vzít. Tahle pomoc vyžaduje odvahu. Tahle pomoc vyžaduje drzost. Co na tom, že na každém kroku číhá na Scapina nějaké nebezpečí. Odvážnému štěstí přeje!
Režisér Roman Groszmann v MDZ nastudoval divácky úspěšnou hru Dámský krejčí. Známé Molièrově komedii, v níž otcové vládnou pevnou rukou a synové to vůbec nemají lehké, hodlá dát současnější vyznění.
KAREL JAROMÍR ERBEN
DODO GOMBÁR
KYTICE
režie — Dodo Gombár
premiéra — 25. listopadu 2023
Žena. Dcera. Dívka. Matka. Vdova. Žena ve všech podobách. Silná, slabá, milující, hledající a toužící. Žena pokoušená i žena pokušitelka. Baladické příběhy žen, které v jejich osamění ovládla touha. Touha spalující a mnohdy temná… Touha po lásce, po svobodě. Taková, která často odvádí od poslušnosti a mravnosti. Kytice. Poklad. Polednice. Vodník. Svatební košile. Štědrý den. Holoubek a další balady se stanou součástí jednoho příběhu. Příběhu, který opanuje zlínské jeviště.
Adaptaci české klasiky, slavného básnického díla Karla Jaromíra Erbena, pro zlínské divadlo připravuje Dodo Gombár, kterému práce s poezií a velkým výtvarným gestem není cizí. Zlínský divák si z jeho posledních spoluprací určitě bude pamatovat poetického Fausta, výpravné Žítkovské bohyně nebo inscenace Baťa Tomáš, živý a Baťa III.
TERRENCE McNALLY
MISTROVSKÁ LEKCE
režie — Jakub Čermák
premiéra — 27. ledna 2024
Marie Callas. Jedna z nejslavnějších operních pěvkyň všech dob. Po trnitých cestách ke hvězdám. Vrcholy, pády, vrcholy, pády. Nemilosrdnost operního světa. Jak se v něm umět pohybovat a prosadit? Kdo z těch, kteří touží vyniknout v operním světě, by si nepřál zažít mistrovskou lekci s královnou opery, která toho tolik prožila a dokázala! Co na tom, že dokáže být velmi krutá? Co všechno na sebe slavná hvězda prozradí?
K dílu Terrence McNallyho se vracíme ve Zlíně v krátké době podruhé. Libretista muzikálu Donaha! patří mezi vyhledávané dramatiky. Zato režisér Jakub Čermák hostuje v našem divadle poprvé. Zakladatel sdružení Depresivní děti touží po penězích se v posledních letech stal jednou z nejvýraznějších osobností tuzemské divadelní režie. Na konci roku 2022 obdržel Cenu Divadelních novin v kategorii alternativní divadlo za inscenaci Happy end v hotelu Chateau Switzerland.
JÁNOS HÁY
UTÁNKÉPZÉS ITTAS VEZETŐKNEK
aneb Rekondiční terapie pro opilé řidiče
režie — Petr Štindl
česká premiéra — 24. února 2024
Máte „papíry v čistírně”? Nebo jste měli? Nebo znáte někoho, kdo musel projít procesem psychoterapie, aby mu je vrátili? A tušíte, s kým se tam hypoteticky můžete setkat? Zjistit, kdo je kdo, co se stalo, proč, kde a jak se to stalo – to vše může být zábavné, smutné i dojemné… A možná nám všem i trochu známé. Devět navzájem si cizích mužů i žen – manikérka, podnikatelka, novinářka, majitel nonstopu, řezník, zástupce bytového družstva, inženýr, kuchař a bývalý politik podstoupí toto setkání, vedené dvěma podivnými psycholožkami.
Současnou komedii z roku 2018 úspěšného maďarského autora Jánose Háye představíme v české premiéře. Režisér Petr Štindl se na uvádění nových her přímo zaměřuje. Ve zlínském divadle jsme takto v jeho režii uvedli inscenace Extrabuřt, Trnky a hvězdy, Moskyti nebo oceňovaný Srpen v zemi indiánů.
ALEXANDRE DUMAS
TŘI MUŠKETÝŘI
režie — bude upřesněno
premiéra — 20. dubna 2024
Kdo by neznal nesmrtelný příběh o přátelství, cti, odvaze, lásce a zradě? Ocitáme se ve Francii v době panování Ludvíka XIII. Do Paříže přijíždí mladý d’Artagnan a uchází se o členství ve sboru královských mušketýrů. Osudové se mu stává setkání s Athosem, Porthosem a Aramisem. Jen díky pevnému přátelství jsou schopni odolat a zabránit všem intrikám kardinála Richelieua. Šermířské souboje na život a na smrt a dojemná, upřímná láska d’Artagnana ke krásné Constance Bonacieux. To jsou základní ingredience jednoho z nejslavnějších příběhů.
Tři mušketýři jsou bezesporu nejslavnějším románem velkého francouzského spisovatele Alexandra Dumase. Od jeho prvního vydání uplynulo téměř 220 let a za tu dobu už tolikrát v různých adaptacích a úpravách uměl ovládnout filmová plátna či jeviště divadel. Věříme, že se stejnou vervou ovládne i to naše, zlínské.
HANA MARVANOVÁ
PATRIK BOUŠEK
POHÁDKA O STVOŘENÍ
režie — Hana Marvanová
česká premiéra — 1. října 2023
Jak vznikl vesmír? Kde se v něm vzaly planety? A jak se zrodil na Zemi život? Kdo stvořil člověka? Věčné dětské otázky, na které chtějí znát odpověď i dospělí. Tvořivě a s hravostí o stvoření!
Divadlo pro malé i velké zvídavce. Jak na to? Trochu s klaunskou hravostí, trochu vědecky jako v nějaké laboratoři, trochu magickým pohybem jako v černém divadle, trochu světly, projekcí, ale i jinými divadelními kouzly a zázraky. Zkoumat záhadné prapočátky všeho bude s herci a svým týmem mladá režisérka Hana Marvanová. Čeká vás hravá divadelní fantazie o tom, co je pro nás stále velkou záhadou.
STUDIO Z
MARGUERITE DURAS
MUSICA PODRUHÉ
režie — Pavel Gejguš
premiéra — 5. října 2023
ON a ONA se na konci osudového milostného vztahu, po rozvodu, potkávají v hotelové hale. ONA se vyznačuje sebejistotou, diskrétní a téměř strohou elegancí. Má v sobě sílu, která není na první pohled vidět. Přežila – a je stále zde. Diskrétní i vůči němu, věrná své vzorné výchově. ON od prvního dne v novém domě, po svatbě, mluvil jen o odchodu. Mohl by být hercem, kdyby se mu zachtělo, úžasným a převratným. Protože se mu ale nezachtělo, Bůh ví, co vlastně dělá, když se toulá po ulicích a dívá se. ON chce JI. Kašle na štěstí, na peníze, na lásku, na ženy, na morálku, na filozofii. Chce jenom ji, samotnou. Tu, která to ví za ně oba, že oni dva se mohou obejít bez milostného příběhu.
Marguerite Duras byla francouzskou spisovatelkou a režisérkou, dnes je považována za jednu z nejzásadnějších dramatiček dvacátého století. Intimní drama Musica podruhé je skvělou hereckou příležitostí pro Zdeňka Lambora a Martu Bačíkovou, jako stvořené pro komorní prostor Studia Z. Režijně inscenaci nazkouší Pavel Gejguš, režisér a dramaturg Národního divadla moravskoslezského v Ostravě.
TIM CROUCH
DUB
režie — Patrik Lančarič
česká premiéra — 7. prosince 2023
Otec ztratil svou dceru kvůli nehodě. Muž, který řídil auto, je jevištní hypnotizér. Poprvé od nehody se oba muži setkají… Čeká vás inscenace, která nebude nikdy stejná. Každá repríza bude neopakovatelná. Hypnotizéra bude hrát pokaždé tentýž herec. V roli Otce však na každém představení bude jiný host, který nebude vědět o hře nic. Objeví se na jevišti, aniž by znal jediné slovo ze hry, ve které účinkuje. Budeme svědky toho, jak se dokáže přímo před zraky diváků proměnit v postavu z příběhu.
MATĚJ RANDÁR
ŽENY POD TÓNEM
režie — Matěj Randár
česká premiéra – bude upřesněna
Skupinu žen spojí touha po hudbě a zpěvu. Co na tom, že je mnohé rozděluje a že každá od „útěku“ k ní očekává něco jiného. Jukeboxová komedie o tom, jak hledat cestu k tomu, abychom zněli alespoň trochu harmonicky. V sobě samých, navenek, mezi svými nejbližšími. Skutečně klubové představení. Hudba se rodí před našimi zraky.
Mladý scenárista, televizní dramaturg a dramatik Matěj Randár píše komedii na tělo herečkám Městského divadla Zlín. Napsal pro nás již adaptaci Goldoniho Poprasku na laguně, úspěšných ohlasů se dočkal jeho scénář televizního seriálu Sex O‘Clock. Je zároveň dramaturgem pořadu Stardance aneb Když hvězdy tančí.
MIMOŘÁDNÝ PROJEKT S FILHARMONIÍ BOHUSLAVA MARTINŮ
TOM STOPPARD
EGBDF
(KDO SE NALADÍ NA SPRÁVNOU NOTU)
režie — Patrik Lančarič
dirigent — Jakub Klecker
česká premiéra
— 24. dubna 2024 v budově Kongresového centra Zlín (KCZ)
— 11. května 2024 ve Velkém sále MDZ
V nové sezóně nabízíme našim divákům jedinečnou bonusovou lahůdku: společný projekt s Filharmonií Bohuslava Martinů. Obě umělecká tělesa spojí síly opět po více než patnácti letech od legendární inscenace Smrt Hippodamie. Tentokráte uvádíme v české premiéře na jeviště hru zlínského rodáka Toma Stopparda, v níž je spojení s orchestrem přímo předepsáno autorem.
Co se vlastně skrývá pod hravým názvem hry? Hudba je již v samotném pojmenování: EGBDF jsou totiž notové řádky houslového klíče. Anglická věta Every Good Boy Deserves Favour je mnemotechnická pomůcka pro jejich zapamatování. Stoppardova originální hra je především hrou o manipulaci myšlení. Dva muži sdílejí celu v psychiatrické léčebně. Alexander tam byl za své politické názory násilně umístěn, Ivanov je skutečný pacient. V jeho hlavě zní orchestr a on je skálopevně přesvědčen, že ho diriguje a řídí. Dva „pacienti“, dvě rozdílné reality. Alexandra navštěvuje lékař, ale i plukovník KGB. Alexander může být z psychiatrie propuštěn. Je to přece tak jednoduché: stačí jen říct, že jeho kritika vlády je výplodem jeho chorého mozku. Tom Stoppard vytvořil absurdní hru, kterou proniká jeho svérázný jazykový humor a vtip, ale která je především jasným odsudkem těch, kteří zbavují člověka jeho osobnosti a možnosti svobodně říkat, co si myslí.
Uvedení Stoppardovy hry zapadá do linie tzv. regionální dramaturgie, v níž vedle lokálních témat představujeme také díla významných rodáků z našeho kraje.
Inscenace EGBDF bude opravdu exkluzivní: uvedeme ji pouze čtyřikrát. Dvakrát ji do svého repertoáru pro své předplatitele a posluchače zahrne Filharmonie Bohuslava Martinů, dvakrát ji budete moci zhlédnout na jevišti Městského divadla Zlín.
Městské divadlo Zlín navazuje po letech tímto projektem na jiný mimořádně úspěšný projekt, který zaznamenal obrovský kritický i divácký ohlas. Strhující inscenace scénického melodramu Zdeňka Fibicha Smrt Hippodamie měla premiéru v roce 2006. Režie se ujal Jan Antonín Pitínský, dirigentské taktovky Roman Válek. Natočila ji Česká televize, divadlo s ní hostovalo v Brně, a v roce 2008 sklízela ovace dokonce i v ukrajinském Lvově. Vztahy s Filharmonií zůstávaly od té doby vždy velmi vřelé, sehráli jsme proti sobě několik přátelských fotbalových zápasů, herci se podílejí na přípravě některých koncertů. Těší nás, že se opět podaří spojit síly v projektu, kde hrají obě složky, jak ta hudební, tak i divadelní, stejně důležitou roli.
Hra měla premiéru v Londýně v roce 1977, kde spolu s londýnskými symfoniky účinkovaly herecké hvězdy jako Ian McKellen, Patrick Stewart a Ben Kingsley. Dva roky poté ji uvedla Metropolitní opera v New Yorku. Je přinejmenším překvapivé, že tato originální hra nebyla v Čechách ani na Slovensku nikdy uvedena. Věříme, že jedinečné hudebně dramatické dílo Toma Stopparda a Andrého Previna poskytne neobyčejný a velmi hluboký divácký i posluchačský zážitek. Mimořádným spojením dvou významných zlínských institucí se Stoppard konečně dočká české premiéry neuvěřitelných 47 let od té londýnské.